2020-12-03

Jak zrobić zdjęcia nieruchomości na sprzedaż?

 

Jak wiemy, w ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości bardzo ważna jest odpowiednio skonstruowana treść, zawierająca wszystkie najpotrzebniejsze informacje o danej nieruchomości, ale… nic tak nie sprzedaje, jak zdjęcia. Tematem dzisiejszego wpisu będzie więc fotografia wnętrz.

 

Na portalach jest zamieszczanych mnóstwo bardzo dokładnie i często naprawdę zachęcająco opisanych ogłoszeń i oczywiście, każda nieruchomość różni się choćby detalami, ale wyobraź sobie prostą sytuację: szukasz mieszkania, a wyszukiwarka proponuje Ci lokale z bardzo konkretnymi, przefiltrowanymi parametrami. Dlaczego niektóre z tych ogłoszonych mieszkań chcesz zobaczyć tego samego wieczora, a gdy dzwonisz, dowiadujesz się, że „ogłoszenie jest już nieaktualne”, a inne sprawiają wrażenie już trochę mniej atrakcyjnych „bo w tamtym było….”. No właśnie, co?

 

Najczęstsza odpowiedź to: DOBRE ZDJĘCIA! Dobre, to znaczy takie, na których widać każdą przestrzeń i realny stan nieruchomości, ale też takie, w których autor subtelnie przemycił jej mocne strony i smaczki. Jak się przygotować oraz co zrobić, by zdjęcia spełniły swoją funkcję w ogłoszeniu, nie będąc wytrawnym fotografem lub nie mając pod ręką profesjonalnego sprzętu? Jak zrobić zdjęcia nieruchomości, które będą sprzedawać? Podpowiem Ci w tym artykule. I nie ważne, czy jesteś agentem nieruchomości, czy sprzedajesz mieszkanie bezpośrednio, z dużym prawdopodobieństwem, że to ostatni raz w życiu. Odbicie Twojego zaangażowania znajdziesz w tym samym miejscu, co inni: w swoim portfelu.

 

Pierwszym krokiem, jaki powinieneś zrobić to pomyśleć o Home Stagingu! Jest coraz częściej spotykany na rynku w obrocie nieruchomościami, a my napisaliśmy o nim TUTAJ . To bardzo ważne i powinno być oczywiste. Przykład z życia? Gdy wiemy, że do przedszkola naszych dzieci przyjdzie fotograf, przygotowujemy je wcześniej, by w trakcie zdjęć wyglądały najładniej, jak to tylko możliwe, nie wysyłamy ich w brudnym dresie. To samo dotyczy fotografowanej przez nas nieruchomości.

 

To przykład pokoju w dwóch wariantach, bez angażowania środków finansowych.

jak zrobić zdjęcia nieruchomości, jak fotografować mieszkanie

 

Jak fotografować mieszkanie: światło

 

Niby każdy o tym wie, ale nie wszystkie zdjęcia są robione w świetle dziennym. Kiedy mamy naturalnie jasny pokój, nie potrzebujemy specjalnie doświetlać pomieszczeń, by zdjęcie „z ręki”, bez statywu i długiego czasu naświetlania miało odpowiednią ostrość, a wnętrze wypadło bardziej atrakcyjnie niż wieczorem. Próbując uchwycić wieczorny nastrój, trzeba pamiętać, że sztuczne światło, jakiego używamy, by doświetlić wnętrze, ma często różną barwę (nawet w tych samych pomieszczeniach) i przysparza dodatkowych trudności w edycji kolorów. Ponadto duże i ciemne wieczorami światła okien powodują, że pomieszczenie się kurczy, i wszystko wydaje się być bardziej zniekształcone. By oddać nastrój wnętrza, trzeba mieć dobry aparat, znać bardzo dobrze jego funkcje i odpowiednio ich użyć, co nie jest już takie proste.

 

jak zrobić zdjęcia nieruchomości, jak fotografować mieszkanie

Jak zrobić zdjęcia nieruchomości? Pion i perspektywa

 

Zdjęcia powyżej pokazują nie tylko to, co można wyciągnąć ze zdjęć wieczornych - w kontrze do robionych za dnia. Łatwo możesz na nich dostrzec, jaki efekt osiągnęłam przez zmianę perspektywy.

Im dalsze punkty ze wszystkich kątów uda Ci się uchwycić, tym lepiej. Co równie ważne, to by trzymać aparat prosto, nie przekrzywiać go ani w dół, ani w górę, ponieważ zawsze wtedy uwypukla się lub kładzie którąś ze ścian. (Na pierwszym zdjęciu aparat pochylony był nieco w dół – co widać po prawej krzywej ścianie). By sobie pomóc i ująć jak najwięcej pokoju, trzeba najnormalniej w świecie przykucnąć. Zdecydowana większość osób robi zdjęcia z wysokości swoich oczu, co znacznie zawęża pole widzenia aparatu (drugie zdjęcie zrobione jest z wysokości pasa).

 

Statyw - musisz to mieć

 

Jeśli planujesz zrobić więcej niż jedną sesję nieruchomości, polecam zaopatrzyć się w statyw. To duża pomoc dla laika, ale totalny „must have” dla profesjonalnych sesji zdjęciowych wnętrz. Pomaga ustawić odpowiedni kąt nachylenia, perspektywę, oraz utrzymać ostrość przy długim czasie naświetlania, bez obawy, że poruszymy ręką.

 

Ale wszystko to na nic, jeśli wrócisz do domu, wrzucisz zdjęcia na dysk i gdy nagle oglądając je, widzisz: palec w obiektywie, jakąś tłustą  chmurę na środku pokoju lub cienką nić zdobiącą Twoje zdjęcie, o które zadbał przyczepiony do obiektywu kawałek sierści Twojego pupila. Ku mojemu zdziwieniu, wśród ogłoszeń nieruchomości na sprzedaż, krąży wiele takich zdjęć, bo fotograf zapomniał okularów, lub był gdzieś spóźniony i się spieszył. Ostatnio trafiłam też na nieostre zdjęcia nieruchomości na sprzedaż z oglądającym telewizję dzieckiem. Naprawdę, warto wcześniej przemyśleć, jakie warunki będą nam potrzebne do zrobienia zdjęć najlepiej, jak umiemy. Jeśli możemy mieć przewagę wśród masy ogłoszeń, to dlaczego by tego nie wykorzystać?

 

Obróbka zdjęć nieruchomości

No dobrze, została nam jeszcze… obróbka zdjęć. Profesjonaliści używają programów takich jak Lightroom lub Adobe Photoshop, ale podejrzewam, że nie wszyscy będą chcieli kupić profesjonalną aplikację.

 

Większość nowych telefonów (również poza dobrej jakości aparatami), posiada aplikacje do edytowania zdjęć. Polecam pobawić się ich funkcjami, by przekonać się, co wygląda lepiej, a co gorzej. Jeśli jednak nie masz takiego telefonu lub najzwyczajniej w świecie nie lubisz pracować na tak małym ekranie, polecam programy takie jak: GIMP, BeFunky, Canva, Pixlr.

 

Na początku poświęcić chwilę czasu, by poznać funkcje najprostszego edytora. Wybierz jedno zdjęcie i obrób je na 3 różne sposoby i zobacz, co lepiej pracuje. Każde zdjęcie jest zrobione w innych warunkach i ciężko przewidzieć, czy lepiej zadziała rozjaśnienie cieni, czy podniesienie kontrastu.

 

Możesz być jednak pewien: jeśli zastosujesz się do moich wcześniejszych podpowiedzi, zdjęcie nie będzie wymagało dużego retuszu. W końcu chodzi nam o to, by przestrzeń nie odbiegała od rzeczywistości, ale zachęcała, by ją odwiedzić.

 

autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję Pani Katarzynie Czarneckiej za profesjonalne przygotowanie transakcji. Gdyby nie Pani interwencja w trakcie, to zapewne wyszłabym z tych negocjacji."

— Marta Z., Gdańsk