2022-08-29

Jakie są obecnie ceny za wynajem? Świat zwariował!

 

Gdy świat spowolniony pandemią na chwilę się zatrzymał, wracamy do „normalności”. Przekonaliśmy się na własnej skórze, jak źle znosimy rozłąkę z najbliższymi, utrudniony dostęp do służby zdrowia, czy niepewność pracy. Dziś budzimy się w kraju, który pomagając sąsiadom w stanie wojny, sam ledwo stoi na nogach. Ceny żywności, paliwa, ropy, usług, kredytów czy wynajmu mieszkań – wszystko drożeje z dnia na dzień.

Jak w tej sytuacji radzą sobie młodzi ludzie, którzy stawiają pierwsze kroki ku niezależności? Zapytaliśmy studentów kilku miast akademickich jak kształtują się ceny wynajmu w ich mieście.

 

jakie są obecnie ceny za wynajem?

 

Jakie są obecnie ceny za wynajem? Zapraszamy do lektury!

 

Pierwszym miastem, które wzbudza największe zainteresowanie jest oczywiście stolica. O opinię poprosiłam Mateusza, który w tym roku zaczyna magisterkę w Warszawie.

 

"Pochodzę z mniejszej miejscowości i ceny wynajmu w Warszawie są dla mnie kosmiczne. Jak większość, pewnie będę wynajmował mieszkanie na pokoje z kolegami, ale nawet przy takim podziale każdy z nas zapłaci po min. 1400 zł./mc. Myślę, że te ceny to efekt zmniejszonej dostępności, bo wiadomo, że w ostatnim czasie zapotrzebowanie wzrosło."

 

To prawda. Wojna jest okazją do niesienia pomocy, ale to także uśmiech losu dla tych, którzy kupili mieszkanie w celach zarobkowych i obecnie czerpią korzyści z wynajmu. Wielu z nich drastycznie podniosła czynsze swoim najemcom, wiedząc, że jeśli nie ten, pojawi się inny. Warszawa jest miejscem, do którego zawsze napływać będą osoby z całego kraju.

 

Jakie więc są obecnie ceny za wynajem w naszej stolicy? Od 2500 do 3200 zł w centrum miasta. Wynajmując 1 pokojowe lokum na obrzeżach można zaoszczędzić nawet do 1000 zł. Na najem 2 pokojowego mieszkania, w centrum, należy przygotować się na kwotę od 4000 do 4500zł/mc.

 

Z podobną sytuacją możemy spotkać się w Gdańsku, sercu Trójmiasta. Mnóstwo studentów, możliwości rozwoju, a do tego morze! Jeśli jesteś w posiadaniu mieszkania w takim mieście, wiesz, że jesteś zwycięzcą. Ceny za wynajem mieszkań w Gdańsku są lustrzanym odbiciem Warszawy.

 

„ Jeśli chodzi o Gdańsk, to tutaj od kiedy pamiętam ceny najmu były wyższe niż w innych miastach Polski. Zawsze płaciłam dużo więcej niż znajomi studiujący w Toruniu lub Lublinie. Za nadmorski klimat trzeba dopłacić. Mi jako doktorantce tutejszej uczelni jest już o wiele prościej utrzymać się samej niż jako świeżo upieczonej studentce, gdyż wraz z doświadczeniem zawodowym i wykształceniem wyższym zarabiam po prostu więcej, ale gdyby nie to, pewnie mieszkałabym w jednym pokoju z kimś obcy, dzieląc koszt na pół."

Magda

 

jakie są obecnie ceny za wynajem?

Jakie są obecnie ceny za wynajem w innych miastach? Przekonacie się, czytając dalszą część artykułu.

 

Jeśli mowa o studentach, nie można pominąć Krakowa! Przed Państwem… Student Akademii Szkół Teatralnych, Stanisław:

 

„Ja akurat mieszkam w świetnym, bo w 3 pokojowym mieszkaniu (80m2), blisko centrum (10 minut pieszo od rynku). Dzielę mieszkanie z dwoma współlokatorami i każdy z nas ma swój pokój. Płacimy (jak na obecne ceny) stosunkowo niewiele, bo 950zł za osobę (uśredniony). Z tym, że znalazłem to mieszkanie przed inflacją i zupełnie poza sezonem. To już wtedy była świetna oferta, za którą właściciel mógłby brać znacznie więcej, z czego sobie również zdaje sprawę. Jednak trafiliśmy na człowieka, który ze względu na zwyczajną przyzwoitość, tego nie robi. Podobne sytuacje mogę jednak policzyć na palcach jednej ręki, bo obecnie większość ludzi, za taką cenę wynajmie małą klitkę na obrzeżach miasta. Stać mnie na wynajem ze względu na różne prace, których się podejmuję,  stypendium i drobne wsparcie rodziny. Jednak nawet bez jednej z tych rzeczy mogłoby być ciężko, bo wiadomo koszty życia też wzrastają. Obecnie w  Krakowie  student mający własny pokój w wynajmowanym mieszkaniu blisko centrum to status raczej luksusowy.

Generalnie ceny wynajmu, nie tylko w Krakowie, są z kosmosu i są absolutnie niewspółmiernie do dochodów, a tym bardziej do kieszeni studenta. Były wysokie już wcześniej, ale teraz ze względu na wojnę i rozwijającą się (przynajmniej w Krakowie) patodeweloperkę, poszybowały jeszcze bardziej w górę.”

 

No tak. Trzeba przyznać, że Stanisław jest niebywałym szczęściarzem! Obecne ceny za najem mieszkania w Krakowie to około 2500zł/mc w centrum i 1700zł w dalszej części miasta. 2 pokojowe mieszkanie to koszt ok.1800zł/mc na obrzeżach, do 2500zł/mc za miejsce z dobrym dojazdem do centrum. Jak widać, cena kawalerki praktycznie nie rożni się od ceny mieszkania 2 pokojowego, ale co ważne, sporo z  mieszkań 2 pokojowych dostępnych obecnie na rynku oferuje dość niski standard wykończenia. Ofert w ścisłym centrum praktycznie nie widać, ale cen możemy się domyślać.

 

Skoro jesteśmy już na południu, weźmy na warsztat Katowice. To miasto przyciąga studentów z całej Polski, dzięki szerokiej ofercie kierunków na uczelniach wyższych. Zapytałam studiującą tam koleżankę, co sądzi o cenach najmu na śląskim rynku nieruchomości.

 

jakie są obecnie ceny za wynajem?

 

"Generalnie, ceny za wynajem nie poszły, aż tak w górę. Da się to odczuć, ale wiem, że koleżanki, które wybrały się na studia do innych miast, płacą o wiele więcej. Mi udało się znaleźć małe mieszkanie 2- pokojowe, trochę poza centrum, ale z dobrym dojazdem do uczelni za 2200 zł miesięcznie. Oczywiście koszt będę dzieliła z koleżanką, no i trzeba zaznaczyć, że jeden z pokoi to salon z aneksem. Ale blok jest nowy, co jest bardzo ważne. Tu nietrudno o niską cenę, ale stan budynku często pozostawia wiele do życzenia.."

Weronika

 

Co za miła niespodzianka! Ceny nie poszły w górę? Sprawdziłam! Sporo ofert, jak na mniejsze jednak miasto i duża rozpiętość cen. Kawalerka w bliskiej odległości od centrum zaczyna się od 1300zł/mc, sięgając nawet do 2400 zł miesięcznie. Mieszkania 2 pokojowe możemy wynająć już od 1700 zł do nawet 2800 zł w zależności od stanu i odległości od centrum miasta. Im wyższy standard, tym wyższa cena – wiadomo. No dobra, koleżanka nie kłamie.

 

Wciąż na południu naszego kraju, lecz bardziej na wschód, leży Rzeszów. Nie jest to oczywisty kierunek studentów, ale! To miasto jakich wiele, dlatego pomyślałam o znajomej, która od razu (jak Mariusz Max Kolonko), powiedziała mi, jak jest.

 

„Kawalerka do 30 m2 to obecnie od 1600zł/mc do 2000 zł miesięcznie, natomiast ceny za mieszkanie 2 pokojowe zaczynają się od 2000zł/mc do nawet 2500zł/mc. Od czego to zależy? Nie wiem, skoro niekoniecznie ma znaczenie lokalizacja, ani standard, jaki mieszkanie prezentuje. Więc wg mnie wynajmujący mieszkanie wykorzystują po prostu fakt, że wszystko idzie w górę, więc jest na to ogólne „przyzwolenie” i cena jest zgodna tylko i wyłącznie z sumieniem wynajmującego. Zamieszkując z kimś jeszcze jest okej, ale jakby przyszło obecnie wynająć kawalerkę solo to sytuacja wygląda słabo. Przecież duża część osób zarabia najniższą krajową, lub niewiele więcej, albo niepełny etat, często jako freelancer.”

Kaja

 

Wchodzę na ten OLX i tak sobie myślę, że przecież do wszystkich tych kwot astralnych trzeba doliczyć czynsz administracyjny, prąd i tak dalej. Do tego kaucja – zwrotna – ale trzeba mieć na start. Aż robi mi się słabo.

Wysokie stopy procentowe, brak zdolności kredytowej i jeszcze to. Co się bardziej opłaca?

W Metrohouse pisaliśmy o tym, tutaj.

 

A tymczasem, czy można zrobić cokolwiek, by jakoś przetrzymać ten czas? Widzę tylko 3 opcje.

 

  • Wziąć pod uwagę oferty w dalszych od ścisłego centrum częściach miasta
  • Jeśli metraż pozwala, zamieszkać w pokoju z drugą osobą (porozumiewając się wcześniej z właścicielem mieszkania)
  •  Szukać mieszkań 3-4 pokojowych, dla większej grupy osób. Im większe mieszkanie (najczęściej), tym cena za m2 jest niższa, bo wiadomo, że takie trudniej jest wynająć.

 

Za intymność i wygodę się płaci. Może więc by tak poszukać edukacji w rodzinnym mieście?

 

 

Autorka: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Współpracę z Panią Aleksandrą zawsze cechują profesjonalizm, zaangażowanie, pomoc, zrozumienie potrzeb klienta i wyjście im naprzeciw. Poszukiwanie najemców z pomocą Pani Aleksandry to była czysta przyjemność zakończona sukcesem!"

— Piotr T., Warszawa