2020-10-14

Stojąc przed wyborem agenta nieruchomości

Czy myśleliście kiedyś o tym jaki powinien być i jak powinien wyglądać idealny agent nieruchomości?
W naszych wyobrażeniach pośrednicy w obrocie nieruchomościami to ludzie sukcesu. Idealnie biała i wyprasowana koszula, drogi zegarek, w przypadku kobiet - buty na obcasie. Dobrej marki samochód, który wyjechał z myjni wprost do Ciebie, by szybko i skutecznie załatwić Twoją sprawę. 


Tymczasem w prawdziwym świecie na spotkanie z Tobą przyjechał człowiek niewiele starszy niż Ty (więc co on może wiedzieć), z plecakiem na plecach (w komunikacji miejskiej nie mają bagażnika, by móc zostawić niepotrzebne rzeczy). Jego koszula nie jest biała, a uśmiech raczej nie wygląda jak z reklamy. Ale.. o czym to świadczy?


Być może pośrednik z którym właśnie się spotykasz, dba o środowisko i dlatego przeniósł się z auta na komunikację miejską. Poza tym autem często stoi się w korkach, a on ma zbyt wiele spotkań, by sobie na to pozwolić. Być może brak drogiego zegarka to nie kwestia braku pieniędzy, (co w naszej głowie prowadzi nas do ciągu myślowego: „nie ma pieniędzy, nie zarabia, jest słaby w tym, co robi…”), tylko tego, że ceni w życiu zupełnie inne rzeczy i w co innego inwestuje swoje pieniądze. Może to naprawdę fajny człowiek!


Dlaczego o tym piszę?


Agenci nieruchomości bardzo często słyszą, że „pośrednicy to wyłudzacze pieniędzy są”, albo „bierzecie sobie pieniądze za nic”. I nie zaprzeczę, możesz trafić na mało kompetentnego agenta, ale czy kiedy trafisz na słabego nauczyciela zaprzestajesz nauki czy raczej zmieniasz pedagoga? :)
Nie dajmy się zwariować, i nie odbierajmy sobie i innym szansy na udane relacje biznesowe tylko dlatego, że ktoś inny jakiś czas temu nieprofesjonalnie wykonywał swoją pracę. 


Więc: Chcemy sprzedać/kupić mieszkanie. Jak zdobyć wiedzę, z kim warto podjąć współpracę?

Najlepiej byłoby zdobyć kontakt do pośrednika polecanego przez naszych znajomych czy rodzinę, ale nie zawsze można polecić osobę z którą się współpracowało lub nie było okoliczności do współpracy. Musimy więc sami znaleźć kogoś, kto pomoże nam sprzedać bądź kupić nieruchomość. 


Wiemy, że Agent ma być skuteczny. Jakie cechy charakteru są w tym pomocne?


Raczej nie uda Ci się sprawdzić, czy dany pośrednik posiada umiejętność zarządzania własnym czasem, ale zorientujesz się już w pierwszych chwilach spotkania na ile jest komunikatywny, odważny i kreatywny, a to właśnie te cechy często przesądzają o pozytywnym efekcie jego pracy. Dobry agent to szczery agent, a nie taki, który mówi Ci, że masz piękne mieszkanie, bo wie, że to chcesz usłyszeć. Pośrednik, który uczciwie stawia sprawę, na każdym etapie sprzedaży czy kupna powie jak jest naprawdę, a nie jak chciałby lub ty chciałbyś coś postrzegać. Dzięki rzetelnym informacjom będziesz wiedział na czym stoisz, i co możesz zrobić, by jak najlepiej wykorzystać swoją szansę. Agent nieruchomości powinien być w mojej ocenie niczym innym jak partnerem biznesowym, a z partnerem, jak w życiu, trzeba stawiać sprawę jasno i otwarcie.


Jeśli masz przeczucie, że pośrednik z którym się spotkałeś jest osobą na odpowiednim miejscu polecam postawić na jedną kartę. Nie bój się współpracy na wyłączność! Jest to wygodne, ponieważ kontaktujesz się tylko z jedną osobą, która doskonale zna Twoje potrzeby i rozumie sytuację w której się znajdujesz, a jeśli jest to agent, który współpracuje z innymi agencjami, nie będzie problemem, by doszło do transakcji z klientem innej agencji. Efekt jest taki, jakbyś podpisał umowę z wieloma pośrednikami, z tą różnicą, że to jeden człowiek koordynuje całą współpracę.


Nie wiem, czy ktoś Ci to powie, ale agent mający ofertę na wyłączność zawsze włoży więcej starań w jej promocję i zainwestuje więcej pieniędzy w marketing, skoro wie, że jego wysiłek się opłaci. Przy ofercie otwartej transakcja z jego udziałem zawsze stoi pod znakiem zapytania, w związku z czym pojawiają się również dylematy o priorytetowość. Jeśli jesteś sprzedającym nie powinieneś się obawiać, powierzyć swoją nieruchomość jednemu agentowi, gdyż to, że będzie miał ją w swoim portfelu nie jest celem samym w sobie. Celem jest transakcja, bo dopiero po tym etapie zarabia twój agent.

 


O co warto zapytać zanim podejmie się decyzję o współpracy:

1)    Czy współpracuje z innymi agencjami i na jakich zasadach? 
Dobrze dowiedzieć się, jak zachowa się dany agent, gdy zadzwoni do niego inny pośrednik z propozycją współpracy.


2)    Jaki ma plan na sprzedaż (tak bardziej ogólnie niż w detalu, przecież żaden kucharz nie zdradzi nam swojego przepisu na idealną potrawę jeśli chce pozostać potrzebnym) 


3)    Czy współpracuje z ekspertem kredytowym/fotografem/home stagerem/notariuszem/ekipą remontową i na jakie stawki możesz w związku z tym liczyć?


4)    O tym nie zapomnisz, bo wydaje się, że jest to najbardziej oczywiste pytanie, a odpowiedź na nie interesuje wszystkich, ale przypomnę: wysokość prowizji netto/brutto oraz jakie są warunki umowy w przypadku samodzielnej sprzedaży/kupna


Jakie pytania można pominąć:

1)    Ile lat pracuje Pan/i jako agent nieruchomości?
Umówmy się, staż pracy nie zawsze świadczy o tym, że osoba z którą rozmawiamy jest na odpowiednim miejscu. Ktoś kto pracuje jako agent od niedawna, może mieć dużo świeższe i bardziej aktualne pomysły na promocję lokalu, lub pozyskanie go w celu prezentacji, a nowa energia i wyzwania mogą go świetnie motywować , dzięki czemu zaangażowanie będzie dużo większe. 
Co zrobisz, jeśli okaże się, że doświadczony agent stracił serce do tego zawodu i jego praca skończy się na wstawieniu ogłoszenia na portale?


2)    Jak szybko sprzeda Twoje mieszkanie?
Odpowiedź będzie wróżbą z fusów. Uczciwy agent powie Ci wprost, ile średnio statystycznie zajmuje sprzedaż takiego mieszkania jak Twoje. Ale doskonale wie, że sprzedaż może trwać parę dni, jak i parę miesięcy, a czynników, które na to wpływają, jest tak wiele, że nie powinno się niczego gwarantować.
Jeśli natomiast kupujesz mieszkanie z pośrednikiem, tym bardziej nie będzie on w stanie określić czasu transakcji. To nie tylko Twoja decyzja, ale i obecny portfel nieruchomości i dynamika na rynku decydują jak szybko dojdzie do transakcji.

 

Agent, też człowiek. Spotykamy się w różnych okolicznościach życiowych i wszyscy staramy się żyć i pracować, najlepiej jak w danym momencie potrafimy. Bądźmy ostrożni, przygotujmy się na spotkanie z pośrednikiem, ale w ramach tych przygotowań zechciejmy również zobaczyć w nim człowieka.

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk
 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Bardzo polecam Państwu współpracę z Panem Patrykiem. Bardzo doceniałam kompetencje i kulturę osobistą. Spotkania można było umówić w dogodnym terminie. Pan Patryk dostarczał wszelkich informacji i wsparcia."

— Monika D., Warszawa