Co zamiast lokaty?

co zamiast lokaty2,5% - tyle wynosi przeciętne oprocentowanie średnioterminowych lokat. Rentowność deponowania własnych oszczędności w banku jest jeszcze niższa, ponieważ nie zapominajmy od podatku od zysków z oszczędności. Jeżeli dziś ulokowalibyśmy na koncie przykładowe 100 tys. zł, to równo za 12 miesięcy zysk netto z takiej inwestycji wyniesie niewiele ponad 2 tys. zł. Nie brzmi to zachęcająco. Dlatego duża grupa osób, która dotychczas podchodziła do lokowania nadwyżek bardzo zachowawczo, dziś poszukuje nowych możliwości inwestowania. Dla wielu z nich giełda i fundusze inwestycyjne są narzędziami na tyle ryzykownymi, że wybierają produkty o wyższych poziomach bezpieczeństwa. Za takie uważają na przykład mieszkania, które przy dobrym doborze inwestycji umożliwiają uzyskanie rentowności nawet trzykrotnie wyższej niż na lokacie.

Podczas, gdy w końcówce roku podnoszono larum na temat stagnacji, jaka rzekomo towarzyszyć ma rynkowi obrotu nieruchomościami po kolejnym zaostrzeniu, za sprawą Rekomendacji S, dostępu do kredytów (15 proc. środków własnych przy zakupie nieruchomości), skonfrontowaliśmy to z informacjami o finansowaniu zakupu nieruchomości. Dane te pochodzą z ponad 80 zespołów sprzedażowych Metrohouse w całej Polsce. Wynika z nich, że w 2015 r. 60 proc. transakcji przeprowadzono bez udziału kredytu hipotecznego. Jeżeli porównamy te dane z sytuacją sprzed dwóch lat proporcje były dokładnie odwrotne. Większe zainteresowanie zakupami w celach inwestycyjnych ma silne przełożenie w topniejących środkach deponowanych w bankach. Skoro wycofujemy je z lokat, lwia część z nich znajduje swoje ujście na rynku nieruchomości – czy w formie zakupu nowych mieszkań od deweloperów, czy od indywidualnych sprzedających na rynku wtórnym.

Od stycznia do września 2015 r. banki udzieliły kredytów hipotecznych na łączną kwotę prawie 29 mld zł. Można szacować, że do końca roku liczba ta wzrosła doszła prawie do 40 mld zł. Mając na uwadze nasze statystyki można szacować, że przynajmniej drugie tyle zakupów dotyczyło transakcji bez wsparcia kredytem. Ile z nich było wynikiem wycofania oszczędności z lokat bankowych? Nikt nie prowadzi tego typu statystyk, ale wzrost zainteresowania inwestowaniem na rynku nieruchomości i gotowość do realizacji gotówkowych transakcji pozwala nam przypuszczać, że mówimy tu o dziesiątkach miliardów złotych, które dotychczas były zdeponowane w bankach. Dziś pytanie – czy warto nadal trzymać pieniądze na koncie – jest tylko pytaniem retorycznym.

 

Mariusz Kania

Prezes Zarządu Metrohouse Franchise S.A.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Jeszcze raz bardzo dziękuję za doskonałą i profesjonalną obsługę. Praca Pana Grzędzińskiego i całej jego ekipy jest na najwyższym poziomie i godna polecenia dla innym klientom, których z całego serca życzę."

— Krystyna W., Kanada