2024-03-01

Dom energooszczędny czyli sposoby jak oszczędzać w domu.

Jak oszczędzać w domu?

Koszty utrzymania domu są coraz wyższe. Jednocześnie panuje trend na budowanie ekologicznych obiektów. Posiadanie takiej nieruchomości wiąże się z wieloma korzyściami. Nie wszyscy mają jednak fundusze na budowę domu pasywnego. Co zatem zrobić, aby zwiększyć energooszczędność istniejącej posesji? Na czym polega idea budownictwa ekologicznego?

 

Co oznacza budowa ekologicznego domu?

Jeśli chcesz posiadać taki dom, przede wszystkim dostosuj jego metraż do oczekiwań. W ostatnich latach Polacy budują coraz mniejsze obiekty. Jak wyliczył GUS, średni metraż polskich domów spadł ze 150,0 mkw. w 2011 r. do 133,2 mkw. w 2020 r. Jeszcze kilka lat temu budowano głównie nieruchomości mające 120-140 mkw. Obecnie to nawet poniżej 100 mkw. Ma to związek zarówno z rosnącymi kosztami budowy, jak i zmianą podejścia do budownictwa jednorodzinnego. Polacy nie chcą inwestować w powierzchnię, która nie jest im potrzebna.

 

Co jeszcze oznacza dom ekologiczny? Zazwyczaj taki obiekt ma płaski dach ze względu na jego szczelność, tzn. brak mostków termicznych, przez które ucieka energia. Okna powinny być w nim umieszczone przede wszystkim po stronie południowej – należy ich unikać na tej, która nie jest nasłoneczniona. Przy budowie wybiera się materiały, które mają certyfikat ekologiczny – popularne są drewno i cegły. Obiekt powinien mieć również odpowiednią izolację – ważne jest ocieplenie ścian i połaci dachu. Taki dom nie jest tańszy w budowie od tradycyjnego, natomiast inwestycja zwróci się ze względu na niższe koszty eksploatacji.

Sposoby jak poprawić efektywność energetyczną budynku

Jeśli Twój dom już został wybudowany, to również możesz podjąć pewne działania, dzięki którym będzie bardziej ekologiczny. Zanim zdecydujesz się na jakąkolwiek inwestycję, zleć audyt energetyczny. Dowiesz się dzięki temu, jaki jest stopień energooszczędności budynku, a także jakie prace wykonać w ramach termomodernizacji. Co to oznacza? Celem termomodernizacji jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię cieplną potrzebną do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Może obejmować takie prace jak:

  • wymiana stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i bram garażowych;
  • ocieplenie przegród zewnętrznych obiektu;
  • wymiana systemu grzewczego na charakteryzujący się wyższą klasą efektywności energetycznej;
  • ocieplenie dachu, stropu i podłogi.

Do działań wchodzących w skład termomodernizacji zalicza się również wymianę instalacji, oświetlenia czy sprzętów na bardziej energooszczędne.

Dom ekologiczny czyli jak oszczędzać w domu?

Warto dostrzec, jak nasze codzienne działania wpływają na środowisko. W wielu przypadkach prostymi krokami możesz spowodować, że dom będzie bardziej ekologiczny i uzyskać pewne oszczędności. Jakie kroki warto podjąć?

Oszczędzanie wody

Według GUS średnie wykorzystanie wody na osobę w Polsce wynosi około 150 litrów dziennie. Czy to dużo? Dla porównania w Stanach Zjednoczonych jest to 575 litrów, a w Europie – 200 litrów. To jednak nie oznacza, że nie możesz ograniczyć zużycia. Dzięki temu obniżysz rachunku za wodę i kanalizację. Żeby to zrobić:

  • Korzystaj ze zmywarki – podczas ręcznego zmywania naczyń zużywasz ok. 30% więcej wody.
  • Uruchamiaj pralkę i zmywarkę tylko wtedy, gdy są pełne.
  • Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby.
  • Sprawdź, czy krany i toalety nie wymagają uszczelnienia.
  • Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli. Za jednym razem zużyjesz 4-5 razy mniej wody. W skali roku to ogromna różnica.
  • Zbieraj deszczówkę – możesz ją wykorzystać, np. do podlewania roślin w ogrodzie i domu.

Take podejście może Ci przynieść setki złotych oszczędności rocznie.

 

 

 

 

Oszczędności poprzez energię słoneczną

Warto zainwestować w fotowoltaikę. Liczba tego typu mikroinstalacji w Polsce wynosi ponad 1,3 mln. Dzięki niej możesz ograniczyć rachunki za energię do minimum. Produkowany prąd jest wykorzystywany do zasilania urządzeń domowych, ale może także służyć do ogrzewania czy ładowania baterii samochodu elektrycznego. Sprawdź, jakie aktualnie obowiązują dofinansowania. Odpowiednio dopasowana instalacja może się zwrócić nawet szybciej niż w 5 lat, o ile uzyskasz dotację i skorzystasz z ulgi podatkowej. Co istotne, fotowoltaika jest w zasadzie bezobsługowa i nie wymaga z Twojej strony szczególnego zainteresowania.  

 

Dostosowuj temperaturę do aktualnych potrzeb

Możesz się spotkać z różnymi zaleceniami co do temperatury pokojowej. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynosząca 18-24 st. C jest bezpieczna, o ile zadbasz o odpowiednie ubranie i właściwe wskazania wilgotności w pomieszczeniu. Przeważnie zalecana temperatura dzienna wynosi 20-20 st. C, a w nocy 19-20 st. C. Co do tego każdy ma swoje preferencje, ale warto ustawić ogrzewane tak, aby kiedy jesteś w pracy, temperatura była niższa, a do oczekiwanego poziomu wracała przed Twoim powrotem. To samo dotyczy ogrzewania wody.

 

Postaw na ekologiczne oświetlenie

Warto wymienić żarówki na LED-y. Zużywają dużo mniej energii niż tradycyjne żarówki, bo nawet o 70%, a przy tym są trwalsze i generują dużo mocniejsze światło. Mogą służyć nawet 50 razy dłużej niż tradycyjne żarówki. Wprawdzie są droższe, ale będziesz je zdecydowanie rzadziej wymieniać – inwestycja się zwróci.

Ogranicz drukowanie

Jeśli nie musisz drukować danej treści, nie rób tego. Możesz ją wyświetlić na ekranie urządzenia, kiedy jej potrzebujesz. Drugą stronę zadrukowanej kartki, na której nie znajdują się ważne treści, potraktuj jako notes. Dzięki temu ograniczysz zużycie papieru i rzadziej będziesz wymieniać toner w drukarce.

 

 

Kontroluj stan izolacji termicznej

Z czasem jej stan może się pogorszyć, co powoduje, że z domu ucieka ciepło i płacisz więcej za energię. Izolacja powinna być kontrolowana i konserwowana. W przypadku starszych budynków jedynym słusznym rozwiązaniem może się okazać termoizolacja. Choć to kosztowna inwestycja, to jednak warto się jej podjąć.

 

Wymiana starych urządzeń na energooszczędne

Według analizy Enerad sprzętami, które wykorzystują najwięcej energii elektrycznej są: kuchenka, bojler, czajnik, zmywarka, lodówka, komputer stacjonarny i telewizor. Jeśli korzystasz ze starych urządzeń, to najprawdopodobniej zużywają one bardzo dużo prądu, a Twoje rachunki są wysokie. Warto wymienić te rozwiązania na nowe – energooszczędne. Ta zmiana przyniesie nie tylko comiesięczne oszczędności na opłatach, ale także pozwoli Ci korzystać z najnowszych rozwiązań.

 

Nie oznacza to, że musisz inwestować wyłącznie w sprzęty o najwyższej klasie energetycznej. To kwestia kalkulacji – weź pod uwagę różnicę pod względem zużycia prądu w przypadku różnych sprzętów i ustal, po jakim czasie ewentualnie może się zwrócić zakup bardziej energooszczędnego rozwiązania. Pamiętaj, że obecnie obowiązują nowe klasy energetyczne – od A do G, a nie od A+++ do D, jak wcześniej.

 

Zrezygnuj z trybu czuwania

Ta kwestia była poruszana w kampaniach społecznych. Tryb czuwania (stand-by) pozwala na szybkie zyżycie i włączenie urządzenia. Dotyczy to m.in. telewizorów i laptopów. Niektóre sprzęty w tym trybie wyświetlają również czas. Problem w tym, że po wyłączeniu urządzenie dalej zużywa prąd. Tylko czy tryb czuwania jest Ci potrzebny? Tym bardziej, jeśli przebywasz w innym pomieszczeniu? Urządzenia nie pobierają w tym trybie bardzo dużo energii, bo ok. 4-5 tys. watów rocznie, ale skoro nie musisz za to płacić, to po co to robić? Jeśli nie chcesz codziennie odłączać wszystkich urządzeń od gniazdka, zakup listę przepięciową, podłącz do niej wszystkie sprzęty i jedynym przyciskiem wyłączaj kilka urządzeń.

 

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Pani Alicja profesjonalnie podchodzi do sprawy, właściwa osoba na właściwym stanowisku. Praktycznie zawsze jest pod telefonem, chętnie pomaga i przede wszystkim jest cierpliwa i wyrozumiała. Super osoba."

— Mateusz B., Olsztyn