Inteligentny dom

inteligentny dom 1Nasze prababcie nie spodziewały się pojawienia telewizora i uciekały z kina na widok pociągu. Pokolenie naszych rodziców nie wiedziało, że każdy będzie miał telefon, który może nosić ze sobą, a już na pewno nie przewidziało, że w przyszłości każdy będzie miał dostęp do bezprzewodowej sieci. Przyznajcie się, kto kilka lat temu rozumiał istotę chmury internetowej? :) A teraz korzystamy z niej na co dzień, nawet nie zauważając tego. Żyjemy w szybko rozwijającym się świecie, w którym przez 10 lat potrafią zajść tak duże zmiany technologiczne, jak dawniej przez cały wiek. Obecnie jesteśmy świadkami wdrożenia kolejnego przełomowego rozwiązania - inteligentnego domu.
 

Czym jest inteligentny dom?
 

Termin ,,inteligentny dom” był używany już w latach 70-tych i odnosił się do nowo powstających ,,myślących” urządzeń elektronicznych, czyli zaprogramowanych na samodzielne reakcje na bodźce, takich jak czujki przeciwpożarowe, czy systemy alarmowe. Czym więc jest ,,inteligentny dom” w dzisiejszym rozumieniu? To taki dom, w którym ,,myślące” urządzenia współdziałają ze sobą w logiczny sposób. Czujnik alarmowy powoduje zapalenie lub zgaszenie światła, a czujnik temperatury ,,wyciąga wnioski” z jej obniżenia i wywołuje zamknięcie rolet w wypadku mroźnego wiatru na zewnątrz. W skład inteligentnego domu, poza wspomnianymi wcześniej urządzeniami, wchodzi również układ zarządzający instalacją. To za jego pośrednictwem integrowane są działania poszczególnych elementów. Systemem możemy zarządzać przebywając w domu, lub gdziekolwiek poza nim. Wystarczy, że mamy dostęp do komputera, tabletu lub smartfona z odpowiednią aplikacją. Sterować możemy na bieżąco, np. będąc na wakacjach i widząc, co dzieje się w mieszkaniu dzięki systemowi kamer. Istnieje również tryb scen, polegający na wgraniu do systemu całej kolejki zadań, które ma uruchomić o stałej porze lub w danych okolicznościach, np. codziennie po naszym wyjściu do pracy, centrala wyłączy wszystkie nieużywane urządzenia i uruchomi system bezpieczeństwa antywłamaniowego.
 

Zalety Smart House
 

Główną zaletą systemu inteligentnego domu jest oczywiście wygoda i oszczędność czasu, który poświęcilibyśmy na czynności, które wykonuje automatycznie. Oszczędzamy również pieniądze za rachunki, ponieważ zużycie energii i wody zostaje zoptymalizowane. Bardzo ważną korzyścią jest bezpieczeństwo, jakie daje nam system smart house i poczucie, że w każdej chwili możemy zobaczyć, co dzieje się w naszym domu, nawet będąc setki kilometrów od niego. Wdrożenie inteligentnego systemu można rozpocząć na etapie budowy domu i zastąpić nim tradycyjną instalację elektryczną. Nie wymaga on także złożonych prac remontowych w już istniejących budynkach. Jego zaletą jest fakt, że przy zmianach oświetleniowych niepotrzebne jest kucie ścian. Zmniejsza także dwukrotnie ryzyko wystąpienia zwarć oraz wygląda bardziej estetycznie od tradycyjnych kabli. Jego instalacją zajmuje się jedna firma, dająca gwarancję, a nie grupa niezwiązanych ze sobą wykonawców. Nie bez znaczenia jest fakt, że można go instalować etapami, co pozwala na rozłożenie kosztów jego budowy.

inteligentny dom2

Inteligentny dom w Polsce
 

Według danych Somfy, francuskiego producenta rozwiązań z zakresu automatyzacji urządzeń domowych, wartość rynku inteligentnych domów w Polsce wynosi obecnie 100 mln zł, a w ciągu pięciu lat może wzrosnąć nawet siedmiokrotnie. Coraz więcej Polaków wie, czym jest technologia smart house, ale kojarzy nam się ona głównie z trzema kategoriami: alarmów, oświetlenia oraz regulacji temperatury. Ze względu na fakt, iż coraz więcej osób używa smartfona nie tylko do wykonywania połączeń telefonicznych, wzrastać będzie znaczenie pozostałych obszarów inteligentnych rozwiązań, np. lodówek samodzielnie zamawiających produkty, które się skończyły. Znika również problem braku wiedzy wśród wykonawców. Obecnie coraz więcej firm jest gotowych szkolić pracowników z zakresu technologii smart.
 

Koszt instalacji systemu
 

Koszt instalacji systemu smart house jest różny w zależności od wariantu, jaki wybierzemy. W pakiecie podstawowym, obejmującym jedynie sterowanie oświetleniem, cena wynosi od 200 do 250 zł za m2. W drugim wariancie do oświetlenia możemy dodać ogrzewanie lub rolety. Wtedy koszt wyniesie od 250 do 350 zł za m2. Trzeci pakiet zawiera w sobie ogrzewanie, oświetlenie oraz rolety lub klimatyzację i jego ceny wahają się od 350 do 500 zł za m2. Jeżeli wybierzemy pakiet luksusowy, zawierający wszystkie wspomniane wcześniej elementy plus dodatki, dolną granicą kosztu będzie 500 zł/m2, w zależności od udogodnień, które wybierzemy. Zakładając wybór najbardziej podstawowego pakietu, dla domu o powierzchni 100 m2, cena instalacji wyniesie 20 000 zł. Aby dokonać instalacji systemu, potrzebny jest projekt, system kabli, rozdzielnice, gniazdka oraz urządzenia instalacyjne. Wszystkie te elementy są zawarte w podanych cenach. Dodatkowo zapłacimy za, tzw. urządzenia wykonawcze, czyli te, które będą sterowane przez system, np. grzejniki lub rolety.
 

Czy inteligentny dom może być pułapką?
 

Niestety, podłączenie urządzeń domowych do sieci wiąże się z ryzykiem dostępu hakerów  do informacji. Łatwo jest się domyślić, że jeżeli wszystkie urządzenia zostały odłączone od gniazdek, to właścicieli nie ma w domu. Niebezpieczeństwem jest także możliwość przejęcia kontroli nad systemem i wyłączenie zabezpieczeń. Kolejnym czynnikiem, którego należy się obawiać, jest kradzież informacji dotyczących naszego stylu życia i wykorzystanie ich w celach sprzedażowych oraz ingerencja w naszą prywatność.  Aby uniknąć tego typu zagrożeń, należy korzystać z usług sprawdzonych firm, będących długo na rynku, a przed zakupem poszczególnych elementów sprawdzać, czy posiadają one opcje ograniczania dostępu

 

 

Marzena Piotrowska


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Chciałabym podziękować Pani Laurze. Jest to przemiła osoba. Czuliśmy się bardzo zaopiekowani, regularnie się kontaktowała, to była rzeczywista współpraca trwająca dłuższy czas. To jedyny pośrednik, który wytrwale i naprawdę szukał nam nieruchomości. Ze swojej strony mogę zagwarantować,że jak najbardziej polecam Metrohouse".

— Anna P.