2023-09-20

Jak oglądać mieszkanie do zakupu – na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

 

Według badania zrealizowanego w 2020 roku przez serwis Homebook, aż 45% respondentów przeprowadziło się do innej nieruchomości w ciągu ostatnich 2 lat, 16% – ponad 10 lat temu, a 2% – nigdy tego nie zrobiło. Jeśli kupujemy mieszkanie, to przeważnie pozostajemy w nim na lata. Rozwój sytuacji rodzinnej i finansowej w dużej mierze decyduje o tym, co robimy w przyszłości. Jeśli chcesz dobrze wybrać nieruchomość, w której spędzisz lata, dowiedz się, jak oglądać mieszkanie do zakupu.

 

 

jak oglądać mieszkanie do zakupu, mieszkanie od dewelopera

 

 

 

Kupno nieruchomości – na co zwrócić uwagę?

 

Udało Ci się znaleźć mieszkanie, które wstępnie spełnia Twoje oczekiwania? Być może od razu trafisz na takie, które jest dla Ciebie idealne. Wcześniej jednak dowiedz się, jak oglądać mieszkanie do zakupu. Co ma znaczenie dla Polaków przy oglądaniu mieszkania do zakupu? Z badania przeprowadzonego w 2022 roku przez CBOS wynika, że kluczowa jest dla nas bezpieczna okolica. Taką odpowiedź wskazało 57% respondentów. Dla 43% istotne są koszty utrzymania nieruchomości, 36% zależy na dobrej infrastrukturze, 35% chce posiadać ogród, a dla 33% ważna jest bliskość terenów zielonych. 24% badanych oczekuje dobrego dostępu do komunikacji publicznej. Oczywiście, dla Ciebie kluczowe mogą być inne kwestie, natomiast wśród najczęściej wskazywanych pojawiają się te, na które szczególnie warto zwrócić uwagę. Co powinno być istotne przy oglądaniu mieszkania do zakupu?

 

Jak oglądać mieszkanie do zakupu? Zanim wejdziesz do lokalu

Zanim zdecydujesz się oglądać mieszkanie do zakupu, ustal, czego wymagasz. Na podstawie kryteriów wybierz kilka mieszkań, które spełniają oczekiwania. Kontaktuj się na początek z ich właścicielami. Aby nie tracić czasu, dopytaj o ewentualne wątpliwości. Może jakaś informacja w opisie jest niejasna, a ma dla Ciebie kluczowe znaczenie? Jeśli nie masz uwag, umów się na oglądanie mieszkania.
 

Otoczenie budynku – nie tylko bezpośrednie

Od czego zacząć wizytę? Tak naprawdę oglądanie mieszkania do zakupu zaczyna się przed wejściem do nieruchomości. Zwróć uwagę na otoczenie budynku – nie tylko bezpośrednie. W okolicy znajduje się stadion piłkarski popularnego klubu albo hala sportowa? Spodziewaj się, że co najmniej kilka razy w miesiącu w okolicy będzie bardzo tłoczno, a znalezienie miejsca do parkowania będzie graniczyć z cudem. Poza tym – będzie wtedy bardzo głośno i tłoczno. Oczywiście nie ma to tak dużego znaczenia w przypadku strzeżonego osiedla. Budynek znajduje się zaraz przy linii tramwajowej? Będziesz mieć blisko do komunikacji miejskiej, ale też musisz się przyzwyczaić do hałasu. Bliskość przystanków jest zazwyczaj ważna, ale idealnie, jeśli nie znajdują się dosłownie kilkanaście metrów od okien mieszkania.
 

Sprawdź liczbę miejsc parkingowych w godzinach powrotów z pracy. Jeśli masz problem z jego znalezieniem, to prawdopodobnie tak będzie na co dzień. W przypadku gdy zależy Ci na garażu, sprawdź, gdzie są dostępne w okolicy.
 

Zwróć uwagę na źródła hałasu w okolicy, takie jak place zabaw, ruchliwe skrzyżowanie, ewentualne budowy, które szybko się nie skończą. Czy wyczuwasz nieprzyjemne zapachy? Ich źródłem mogą być np. składowiska odpadów.

Jak oglądać mieszkania do zakupu- domofon i stan klatki schodowej

Wchodząc do budynku, zwróć uwagę, czy jest wyposażony w domofon. Obiektów bez niego jest mało, ale zdarzają się. Brak tego rozwiązania oznacza, że każdy może wejść do budynku, w tym złodzieje. Oceń stan klatki schodowej. Jeśli wygląda bardzo źle, może to świadczyć o złym sąsiedztwie, ale oczywiście nie ma co do tego reguły. Możliwe, że to efekt wieloletnich zaniedbań zarządzających nieruchomością.

Oglądając mieszkanie do zakupu, zwróć uwagę na jego otoczenie. Im mniej lokali na piętrze, tym lepiej. Jeśli blisko znajduje się stary szyb windowy, licz się z tym, że może powodować większy hałas niż sąsiad.

jak oglądać mieszkanie do zakupu logo nieruchomości

Weryfikacja dokumentów

Kolejnym krokiem jest weryfikacja dokumentów. Poproś o potwierdzenie wysokości rachunków. Sprawdź księgę wieczystą. Zdarza się, że właściciele zapominają wspomnieć, że są zadłużeni, a nieruchomość jest zajęta przez komornika. Z tego względu warto wybrać się ze specjalistą, który potrafi to zweryfikować, a najlepiej oglądać lokale, których dokumenty zostały wcześniej sprawdzone przez agenta nieruchomości. Wtedy nie stracisz czasu i będziesz sprawdzać mieszkania, które spełniają oczekiwania. Nieruchomość zajęta przez komornika także może być dobrym wyborem, ale trochę komplikuje to transakcję.

Na jakie elementy należy zwrócić uwagę w poszczególnych pomieszczeniach?

Każde pomieszczenie może ukrywać coś, co będzie się dla Ciebie wiązać z kosztami. Lepiej, aby ewentualnych napraw było jak najmniej. Jeśli jednak wykryjesz problemy, masz pole do negocjacji ceny przy zakupie.

W łazience

Sprawdź działanie baterii umywalkowej, baterii w wannie czy pod prysznicem i na ciśnienie wody. Jeśli jest niskie, zapytaj dlaczego. Przyczyną może być niedrożność rur. Zwróć także uwagę na prowadnice drzwi kabinowych, działanie spłuczki. Sprawdź stan rur. Możliwe, że wymagają natychmiastowej wymiany, a to wiąże się z wysokimi kosztami.

W kuchni

Jeśli cena obejmuje meble i sprzęty w zabudowie, sprawdź ich stan. Możliwe, że urządzenia wymagają naprawy, która i tak będzie nieopłacalna. W tym pomieszczeniu również sprawdź działanie baterii i ciśnienie wody.

W innych pomieszczeniach

Zwróć uwagę, czy nie ma pleśni na ścianach. Możliwe, że właściciel nieruchomości ją usuwał, ale i tak pozostały niewielkie kropki. Pleśń oznacza problemy – trzeba znaleźć sposób, aby ją trwale wyeliminować, a w niektórych budynkach rozwiązanie nie jest oczywiste.

 

Sprawdź stan podłogi, szczególnie ukrytej pod dywanami czy wykładziną. Możliwe, że jest bardzo zniszczona i będzie wymagać natychmiastowej wymiany. Zweryfikuj, czy ściany są proste. Zwróć uwagę na stan kaloryferów. Jeśli oglądasz nieruchomości do zakupu zimą, oceń, czy jest w nim ciepło. W niektórych lokalach, np. na ostatnim piętrze w starych budynkach, istnieje problem z uzyskaniem oczekiwanej temperatury. Jest chłodno albo wręcz zimno.

 

Sprawdź elektryczność – liczbę gniazdek, ich lokalizację i czy światło wszędzie działa. Problemem są szkodniki, które nietrudno możesz przeoczyć. Jak wykryć, że właściciel nieruchomości się z nimi zmaga?

 

Zajrzyj pod zlew, w kąty pomieszczeń czy pod meble. Jeśli widzisz tam martwe szkodniki lub ich odchody, to problem występuje. Poza tym w pomieszczeniu może być wyczuwalny specyficzny zapach. Poradzenie sobie z nimi może być czasochłonne, kosztowne i kłopotliwe.

 

Zwróć uwagę na widok z okien i ich stan. Czy wymagają natychmiastowej wymiany? To kłopotliwa i kosztowna inwestycja. Sprawdź balkon – nie tylko danej nieruchomości, ale również sąsiednich. Jeśli widzisz, że na sąsiednim balkonie znajduje się sterta rzeczy, a na parapecie ptasie odchody, to może oznaczać problemy w przyszłości. Będzie się to wiązać z nieprzyjemnymi zapachami i wiecznie zamkniętymi oknami. Sąsiedztwo, które nie dba o czystość stanowi poważny kłopot.

W piwnicy

Nie każde mieszkanie ma do niej dostęp bądź może ją zakupić. Zwróć uwagę na wielkość i drzwi. Jeśli są wykonane prowizorycznie, czeka Cię wydatek, aby zmniejszyć ryzyko kradzieży znajdujących się tam rzeczy.

 

jak oglądać mieszkanie do zakupu, na co zwrócić uwagę

O co pytać przy oglądaniu mieszkania?

 

Nie bój się zadawać pytań właścicielom. Oto kwestie, które warto podjąć:

 

  • Co pozostanie w mieszkaniu? – czyli jednocześnie, co obejmuje cena. Jeśli to lokal do generalnego remontu ze starym wyposażeniem, lepiej, jeśli nieruchomość zostanie opróżniona.
  • Do kiedy mieszkanie zostanie opuszczone? – czyli kiedy możesz się wprowadzić.
  • Kto odpowiada za części wspólne? – być może to mieszkanie bezczynszowe, gdzie lokatorzy odpowiadają za stan klatki schodowej czy terenów zielonych. Z jednej strony to oszczędność, ale z drugiej dodatkowe obowiązki i ryzyko, że trudno się będzie dogadać z sąsiadami.
  • Kiedy były przeprowadzane remonty i co obejmowały? Jeśli stosunkowo niedawno wymieniano rury, może to oznaczać, że przez lata nie poniesiesz z tego tytułu kosztów.

Porozmawiaj z sąsiadami

Nie jest powiedziane, że chętnie udzielą Ci jakichkolwiek informacji, ale być może trafisz na takich, którzy podzielą się doświadczeniami. Opowiedzą o kwestiach związanych z bezpieczeństwem, z innymi lokatorami, hałasami, szkodnikami, zapachami, administracją i nie tylko. Sprzedający raczej niechętnie dzielą się informacjami, które mogą zniechęcić zainteresowanych zakupem.

 

jak oglądać mieszkanie do zakupu/ domu

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym jeszcze raz wyrazić swoją wdzięczność Pani Izabeli Janik za bardzo profesjonalne podejście, zadbanie o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły. Wysoki profesjonalizm nie tylko przyczynił się do szybkiego i jak najbardziej skutecznego przebiegu podpisania umowy, lecz od początku wywołał we mnie wielkie zaufanie, co jest moim zdaniem szczególnie ważne w takiej sytuacji."

— Damian T., Gdynia