Jak przygotować mieszkanie pod wynajem studentom

 

Co roku duży odsetek osób kończących szkołę średnią rozpoczyna studia. Część z nich wyjeżdża z rodzinnego miasta, co zmusza ich do wynajęcia mieszkania w miejscu, gdzie znajduje się uczelnia. Studenci są specyficznymi najemcami, często wystarczy im szafa, biurko i łóżko. Najważniejsza jest jednak cena. Bywa, że standard odchodzi na drugi plan.
 

Oddzielne pokoje
 

Jeżeli zamierzasz wynajmować mieszkanie studentom, a masz mieszkanie typu: pokój + salon z aneksem kuchennym – postaw ściankę działową. Studenci najczęściej poszukują takiego mieszkania, by każdy z lokatorów miał swój oddzielny pokój. Niezbyt dobrym rozwiązaniem są mieszkania z przechodnim pokojem, czy kuchnią połączoną z salonem. Taki układ minimalizuje możliwości wynajmu studenckiego. Czasami inwestorzy decydują się na zakup mieszkań kilkupokojowych, których nie wynajmują jako kompleks, ale jako osobne pokoje. Przedsiębiorcy daje to możliwość większych zysków, a dla najemców jest to o wiele lepsza alternatywa niż wynajem całego mieszkania.
 

Meble, jakie wybrać?
 

Jeśli chodzi o umeblowanie studenckiego mieszkania, musisz wiedzieć, że z biegiem lat studenckie wymagania są coraz bardziej wygórowane, jednak wcale nie tak trudno im sprostać. Żakowi w pokoju wystarczy tak naprawdę łóżko, szafa na ubrania, biurko i mała komoda. Jeśli chodzi o wyposażenie kuchni to prócz podstawowego sprzętu, czyli lodówki i kuchenki, warto zainwestować w drobniejsze wyposażenie typu toster, mikrofalówka, garnki czy podstawowy serwis obiadowy. Po meble najlepiej wybrać się do sklepów sieciowych, kupisz tam w prawdzie mało wyszukane, ale dobrej jakości i w dobrej cenie meble.
 

Wystój mieszkania
 

Jeśli chodzi o wnętrza mieszkania warto postawić na prostotę. Oczywistym jest, że każdy człowiek ma swój zindywidualizowany gust, dlatego też polecamy postawić na neutralne kolory i neutralny styl. Gdy zamierzasz zainwestować w dobry sprzęt RTV i AGD, by służył na lata, a nie masz wystarczających funduszy, dobrym pomysłem jest zakup sprzętu z drugiej ręki, często można kupić urządzenia używane przez kilka miesięcy, nawet 30% taniej.
 

Dodatki
 

Oprócz mebli, w mieszkaniu powinna znaleźć się jeszcze cała lista dodatkowych elementów wyposażenia. Mowa tutaj np. o telewizorze, który znajduje się w prawie każdym gospodarstwie domowym, suszarce do włosów, zasłonach, suszarce na ubrania, wieszaku na ubrania czy czajniku elektrycznym. We te rzeczy opłaca się zainwestować, gdyż nie jest to duży wydatek dla właściciela, a dzięki nim można minimalnie podnieść cenę wynajmu, gdyż mieszkanie jest „w pełni wyposażone”. Idealnie, jeśli do mieszkania przynależne jest miejsce postojowe, ponieważ coraz więcej studentów posiada własny samochód. Jeśli okaże się, że nasi lokatorzy, nie są zmotoryzowani, nic straconego, miejsce postojowe zawsze można wynająć.
 

O czym trzeba pamiętać
 

Urządzając mieszkanie pod wynajem studentom musisz pamiętać o tym, by zapewnić najemcom dostęp do Internetu. Nie musisz mieć podpisanej umowy, student sam zdecyduje, z jakiej oferty lokalnego dostawcy zechce skorzystać. Podczas remontu mieszkania zrezygnuj z dodatków, które są zbędne, a emitują dodatkowe koszty, czyli np. ogrzewanie podłogowe, dodatkowe oświetlenie wanny, czy elektryczne rolety. Pamiętaj, są to elementy, które nie podniosą znacząco ceny czynszu, a czasem mogą narazić twojego najemcę na dodatkowe koszty związane np. z większym poborem energii.  

 

 

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Z wdzięcznością informuję Dyrekcję Metrohouse w Warszawie, że wyjątkowo dobrze układa się moja współpraca w sprawie sprzedaży i kupna mieszkania z Panią Bożeną Gwiazdowską – Waszym pośrednikiem. Jest to osoba niezwykle uczynna, życzliwa i kompetentna. Moja współpraca na zasadzie umowy otwartej trwa nadal. Dziękuję

— Irena, Warszawa