2023-09-29

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Czego poszukują najemcy?

 

Według danych Eurostatu w 2022 roku mieszkania wynajmowało około 13% Polaków. Natomiast z innego źródła – Kwartalnik Mieszkaniowy Otodom i Politykę Insight – wynika, że tylko 4% mieszka w takich nieruchomościach. Nie zmienia to jednak zauważalnego wzrostu zainteresowania najmem. Czego poszukują osoby, które chcą znaleźć taki lokal? Jak urządzić mieszkanie pod wynajem, aby szybko znaleźć najemcę?

 

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem – jak spełnić oczekiwania najemców?

 

Według danych Ministerstwa Finansów z 2021 roku podatek ryczałtowy od dochodów z najmu płaciło blisko 800 tys. podatników. W ostatnich latach widać wzrost zainteresowania zarówno zarabianiem na wynajmie, jak i szukaniem lokali do najmu. Jeśli masz taką nieruchomość, zanim ją zaoferujesz zainteresowanym, zadbaj o jej przygotowanie. O co najczęściej pytają najemcy? Jak urządzić mieszkanie pod wynajem, aby szybko znaleźć klienta?

 

Najczęstsze pytania najemców o wyposażenie

Przeważnie najemców interesuje to, czy w lokalu będą mieli wszystko to, czego potrzebują. Im mniej mebli i sprzętów muszą zapewnić sami, tym lepiej. Oczywiście, zdarza się, że mają swoje urządzenia i chcą z nich korzystać, dlatego jako właściciel mieszkania staraj się zachować elastyczność. Jeśli zainteresowanemu zależy na danym sprzęcie to, np. można ustalić, że go zakupisz określonym czasie, ale wtedy opłata za mieszkanie wzrośnie o ustaloną kwotę.

 

 

jak urządzić mieszkanie pod wynajem

Jakie sprzęty obejmuje oferta?

Przeważnie podstawowym wyposażeniem mieszkania na wynajem są meble kuchenne, lodówka i kuchenka. Coraz częściej jest to także zmywarka. Przeważnie jednak oferowane są lokale w pełni wyposażone, co jest wygodnym rozwiązaniem dla najemców. W takich mieszkaniach dostępne są też pralka, mikrofalówka, a nawet suszarka. Jeśli masz lokal na wynajem, zapewnij w nim co najmniej lodówkę, pralkę i kuchenkę. Ewentualnie także czajnik czy ekspres do kawy, ale to już sprzęty dodatkowe.

Weź pod uwagę pełne wyposażenie – może Ci to ułatwić znalezienie najemcy.

Czy planowana jest wymiana urządzeń?

Jeśli chodzi o wyposażenie, często najemcy pytają również o kwestię jego wymiany w najbliższym czasie. Właściciel lokalu musi zapewnić sprawne sprzęty, które zachowują pełną funkcjonalność.

Czy oferta obejmuje meble?

Jeśli z nich zrezygnujesz i ograniczysz się do zabudowy kuchennej, przyniesie to duże oszczędności, ale z drugiej strony, przyciągniesz mniejszą liczbę chętnych. Jeśli widzisz, że wszystkie oferty mieszkań na wynajem w Twojej okolicy obejmują meble, lepiej się na nie zdecyduj. Dużo jednak zależy od tego, do kogo kierujesz ofertę. Jeśli są to studenci, oczekują pełnego wyposażenia. Jest także grupa klientów, którzy często zmieniają miejsce zamieszkania ze względów zawodowych. Mają wyposażenie mieszkania, z którym podróżują od miasta do miasta. Tylko czy trafisz na takich klientów?

 

 

wnętrze mieszkania na wynajem

Jakie meble znajdują się w lokalu?

Oczekiwania mogą być różne w zależności od tego, jakie są potrzeby najemcy, a także, na jakiej zasadzie lokal jest wynajmowany – na pokoje czy w całości. Jeśli masz salon otwarty na kuchnię, to raczej mieszkanie dla pary czy rodziny, dla których przechodnie pomieszczenia nie będą problemem. W przypadku gdy pokoje są niezależne, każdy można je zamknąć, opcją jest wynajęcie różnym osobom poszczególnych lokali. Wtedy w każdym powinny się znaleźć szafa, łóżko i biurko (ewentualnie stolik). Jeśli chodzi o wynajem całego mieszkania, to trzeba w nim umieścić  stół z krzesłami, sofę lub narożnik, szafę, komodę i szafkę RTV. Takich elementów zazwyczaj oczekują najemcy Miejsce do spania powinno znajdować się zarówno w sypialni, jak i w pokoju dziennym.

Dodatkowe wyposażenie, którego mogą oczekiwać najemcy

Zapewniając wszystko, co może się przydać użytkownikowi lokalu, zwiększasz szansę na szybkie znalezienie zainteresowanego. Rzeczy, którą mogą zwrócić uwagę szukającego najmu to: odkurzacz, suszarka do włosów, waga łazienkowa, suszarka na pranie, garnki i naczynia, żelazko, deska do prasowania czy nawet wiadro z mopem. Znaczenie ma nawet atrakcyjne oświetlenie stojące i wiszące.

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem, aby nie przesadzić z kosztami?

Podejdź do tego długoterminowo. Możesz kupić meble niskiej jakości, ale jaka z nich korzyść, jeśli po kolejnych najemcach będzie trzeba je wymieniać? Lepiej postawić na rozwiązania, które niezawodnie posłużą przez lata. Jeśli zainwestujesz w solidne meble pod wymiar, to nie tylko wykorzystasz optymalnie powierzchnię mieszkania, ale również przez długi czas nie będą wymagać wymiany – ewentualnie w grę będą wchodzić drobne naprawy. Nie musisz inwestować w kosztowne meble drewniane – rozwiązanie z płyty MDF również może przetrwać wiele lat w dobrym stanie. Wybieraj uniwersalne kolory, które będą odpowiadały najemcom o różnych preferencjach. Stolarz powinien Ci wskazać, które rozwiązanie nie będą drogie, a są solidne jakościowo.

 

Jeśli chcesz wyposażyć mieszkanie niskim kosztem, weź pod uwagę używane meble i sprzęty. W serwisach ogłoszeniowych znajdziesz mnóstwo takich rozwiązań, często w bardzo dobrym stanie, bez śladów użytkowania. Oczywiście, sprawdź, czy urządzenie działa niezawodnie. Nie ma żadnych problemów ze znalezieniem uniwersalnego zestawu mebli w atrakcyjnej cenie. Co do sprzętów, zwróć uwagę na zużycie prądu. Jeśli kupisz stare urządzenie, może ono pobierać bardzo dużo energii. To raczej nie będzie odpowiadać najemcy.

 

Nie inwestuj w elementy wykończenia z najwyższej półki cenowej. Zawsze szukaj rozsądnego połączenia ceny i jakości, czyli po prostu średniej półki. Optymalne rozwiązania przy urządzaniu mieszkań pod wynajem znajdziesz w popularnych sieciówkach – IKEA i JYSK. Inaczej, jeśli ofertę kierujesz do wymagających klientów, chcesz wynająć lokal w prestiżowej dzielnicy. Wtedy górna półka jest trafionym wyborem. W łazience powinny się znaleźć wanna lub prysznic (a idealnie jedno i drugie rozwiązanie), umywalka, toaleta oraz szafka.

 

jak urządzić mieszkanie pod wynajem

Korzystanie z internetu i telewizji

Najemca powinien mieć opcję dostępu do nich w mieszkaniu. Nie musisz ich z góry zapewniać, ale ważne, aby istniała możliwość korzystania. Coraz więcej osób, szczególnie młodych, w ogóle nie ogląda telewizji. Wystarczy im internet, a ten mogą sobie zapewniać w ramach oferty operatora telefonii komórkowej.

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem – ważne kwestie

Wszystkie instalacje w lokalu powinny działać bez zarzutu. Nawet jeśli przed zawarciem umowy najmu klient nie wychwyci problemów, to może to zrobić później. Poza tym źle działająca instalacja może doprowadzić do konsekwencji w postaci np. zalania lub pożaru, dlatego koniecznie dopilnuj odpowiedniego ich stanu.

 

Pamiętaj o innych podstawach. Szafki muszą się domykać, kran nie może przeciekać, okna muszą być szczelne. Nie powinno też być tak, że łóżko skrzypi lub brakuje elementów stelaża. Niedopuszczalny jest również materac, na którym znajduje się ogromna plama.

 

Zainwestuj w estetyczne wykończenie ścian, wysokiej jakości, zmywalne farby. Postaw na uniwersalne kolory – jasne odcienie szarości, brązy i beże. Nie warto obklejać ścian tapetami. Łatwo można je zniszczyć i pobrudzić, co powoduje, że szybko będą wymagać wymiany.

 

Podłogi w lokalu powinny być zadbane, ale też łatwe do utrzymania. Najlepiej postawić na jasne panele podłogowe lub deski lakierowane. W pomieszczeniach, w których łatwo o zabrudzenia, postaw na płytki. Niskiej jakości podłoga może szybko wymagać wymiany, a taki remont jest nie tylko kosztowny, ale też problematyczny. Z tego względu wybierz, np. panele o wysokiej klasie ścieralności. Teoretycznie (AC1-AC3) są przeznaczone do domów, a wyższe do obiektów użyteczności publicznej. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać jedną z wyższych klas do wynajmowanego mieszkania. Jeśli jesteś w stanie zainwestować więcej, wybierz parkiet. Przetrwa lata – prawdopodobnie nie będzie wymagać cyklinowania szybciej niż po 10 latach.

 

Złym rozwiązaniem są dywany i wykładziny, które nie są łatwe do utrzymania i z czasem ujawnią się na nich widoczne ślady użytkowania.

 

Uwaga: wnętrze mieszkania nie powinno prezentować Twojego gustu i preferencji. Stawiaj na uniwersalne rozwiązania i bierz pod uwagę oczekiwania lokatorów. Nie warto umieszczać w mieszkaniu przeróżnych bibelotów, gdyż podejście do nich jest bardzo różne.

 

najemcy

Tego nie rób!

Najemcy poszukują określonego standardu, wyposażenia spełniającego ich oczekiwania, a nie mieszkania, z którym będą mieć wciąż problemy. Nie popełnij następujących błędów:

  • Nie rób z mieszkania przechowalni, w której umieścisz zbędne rzeczy. Powinno się tam znaleźć to, czego rzeczywiście potrzebują lokatorzy.
  • Nie stawiaj na najtańsze wyposażenie.
  • Nie zostawiaj w mieszkaniu usterek, a szczególnie takich, które są bardzo istotne podczas użytkowania.
  • Nie podążaj za modą w aranżacji wnętrz. Stawiaj na wciąż aktualne, uniwersalne rozwiązania.

Trzymaj się tych zasad, a urządzisz mieszkanie, które spełni oczekiwania wielu najemców. Pamiętaj przy tym, do kogo kierujesz ofertę. Przygotuj lokal odpowiedni właśnie dla takiej osoby.

 

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Dnia 16.05.2017r sfinalizowałam zakup mieszkania za pośrednictwem Pana Dawida Grodzickiego. Postanowiłam wyrazić swoją opinię na temat otrzymanego przed Pana Dawida wsparcia podczas całego procesu sprzedażowego pisemnie, gdyż postawa jaką zaprezentował ww. doradca zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność. Pragnę serdecznie podziękować Panu Dawidowi za jego rzetelność i fachowość.

— Anna T., Warszawa