2024-03-18

Jak utrzymać porządek na małym metrażu?

 

Polacy szukają coraz mniejszych mieszkań. Wynika to z wysokich cen, ale też chęci zaciągnięcia niższego kredytu czy też życia w pojedynkę lub wyłącznie z partnerem. Tymczasem na małym metrażu musimy zmieścić niezbędne rzeczy, których może być naprawdę dużo. Jak utrzymać porządek i zagospodarować przestrzeń?

Porządek w małym mieszkaniu – jak to osiągnąć?

Mogłoby się wydawać, że duża powierzchnia sprawia więcej problemów pod względem utrzymania porządku, bo przecież masz większą przestrzeń do posprzątania. Tymczasem to małe mieszkanie stanowi większe wyzwanie. Musisz mieć w zasadzie te same rzeczy co w dużym lokalu, ale przy tym utrzymać porządek i zapewnić sobie swobodę. Oto kilka zasad, które pomogą znaleźć odpowiedź na pytanie, jak utrzymać porządek w domu i jednocześnie optymalnie wykorzystać jego powierzchnię.

jak utrzymać porządek na małym metrażu

Nie dodawaj nowych rzeczy – wymieniaj je

Mając duże mieszkanie, możesz sobie pozwolić na kupowanie kolejnych rzeczy, bo zawsze gdzieś znajdziesz na nie miejsce. W przypadku małego lokalu nie warto do tego podchodzić w taki sposób, bo doprowadzi to do zagracenia. Jeśli dana szafka czy komoda już Ci się nie podobają albo wymagają wymiany, kup na to miejsce nowy mebel. W przypadku gdy stary jest w dobrym stanie, spróbuj go sprzedać. Jeśli nie, to oddaj za darmo. Wystaw taką rzecz w serwisie ogłoszeniowym albo napisz o niej na grupach na Facebooku.

Jak najmniej podziałów przestrzeni

W przypadku małych lokali podzielenie przestrzeni na mniejsze strefy mieszkalne nie spowoduje, że zwiększy się komfort użytkowania. Wręcz przeciwnie – mała przestrzeń przemieni się w jeszcze mniejszą. Jeśli już musisz podzielić ją, wykorzystaj do tego regały, szkło czy parawany zamiast masywnych ścian.

Maksymalne wykorzystanie powierzchni

Kluczowe jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. Warto zdecydować się na szafę w zabudowie, np. w przedpokoju lub sypialni. Wtedy możesz optymalnie wykorzystać przestrzeń. Znajdzie się tam miejsce na półki, szuflady i drążek na rzeczy, które powinny być powieszone. Najlepiej, aby to była zabudowa pod sam sufit. Na górze możesz schować rzeczy, których potrzebujesz tylko od czasu do czasu. Samo wnętrze szafy również warto optymalnie wykorzystać. Zastosuj składane wieszaki, które umożliwiają zawieszenie kilku rzeczy na jednym. Możesz zamontować specjalne wieszaki na spodnie czy też organizery do szafek, dzięki którym zachowasz w nich porządek.

Niestandardowe schowki

Wybierając rozwiązania do domu, możesz stawiać na takie, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie ze znalezieniem miejsca na rzeczy. Kupujesz łóżko? Zdecyduj się na model z pojemnikiem na pościel. Możesz zmieścić tam mnóstwo rzeczy. Warto wybrać meble wielozadaniowe. Jeśli potrzebujesz łóżka dla dwójki dzieci, zdecyduj się na piętrowe z szufladami na dole. Zdarza się, że elementem łóżka są również półki, na których możesz umieścić książki.

Kolejnym funkcjonalnym meblem jest puf ze skrytką pod siedziskiem. Nie zajmuje wiele miejsca, a możesz w nim schować mnóstwo drobiazgów.

Wykorzystaj maksymalnie wolne przestrzenie. Przykładowo, nad drzwiami możesz zawiesić półki. Jeśli kupujesz regały, to wybieraj wysokie.

Częstym problemem w przypadku nastolatków jest nieodkładanie rzeczy na miejsce, co powoduje, że w ich pokoju wiecznie panuje nieporządek. Aby to zmienić, zainstaluj na drzwiach wieszak na ubrania. Wtedy unikniesz chaosu.

Korzystaj z koszy i pojemników do przechowywania do utrzymania porządku

Dzięki tym elementom łatwiej Ci będzie utrzymać porządek w mieszkaniu. Szczególnie praktyczne są pudełka, które bez otwierania pozwalają sprawdzić, co jest w środku, a to dzięki transparentnym lub półtransparentnym ścianom. Warto z nich korzystać, np. W szafach czy pod łóżkiem. Ogólnie pojemniki pozwalają zaprowadzić porządek w rzeczach. Możesz podzielić je tematycznie i oznaczyć, aby wiedzieć, gdzie znajdują się przedmioty danego typu. Co więcej, dostępne są pojemniki dodatkowo podzielone przegródkami, co ułatwia porządkowanie rzeczy.

 

jak utrzymać porządek

Zbędne rzeczy wynieś do piwnicy

Zdarza się, że właściciele małych mieszkań mają w nich rzeczy, które są przydatne jedynie przez krótki okres albo wręcz kilka razy w roku. Choinka i ozdoby mogą zajmować mnóstwo miejsca. Lepiej zrobisz, jeśli wyniesiesz je do piwnicy, o ile oczywiście ją posiadasz. Zwróć uwagę, co się znajduje na Twoim balkonie. Często są tam rowery, sanki czy zabawki. Rzeczywiście są potrzebne? Jeśli korzystasz z nich wyłącznie sporadycznie, zastanów się, czy nie lepiej je wynieść.

Utrzymaj porządek- nie gromadź odzieży

Częstym problemem jest posiadanie mnóstwa rzeczy, z których zdecydowanej większości nie używamy. Warto co pewien czas zorganizować sobie przegląd odzieży i ocenić, z czego nie będziemy korzystać. Zdarza się, że zostawiamy określone ubrania z nadzieją, że stracimy na wadze i ponownie będą odpowiednie. Jednak mijają lata, a odzież dalej czeka. Jeśli mamy rzeczy, których nie używamy i są w dobrym stanie, warto spróbować je sprzedać przez serwisy ogłoszeniowe. W innym przypadku można je po prostu przekazać potrzebującym i tym samym zwolnić sobie miejsce w mieszkaniu.

 

 

jak pozbyć się bałaganu

Kuchnia i łazienka na wymiar

W małych mieszkaniach te pomieszczenia są szczególnie wymagające pod względem aranżacji ze względu na niewielką ilość miejsca. Z tego względu przestrzeń trzeba zaaranżować optymalnie poprzez zastosowanie mebli na wymiar. Dzięki temu wykorzystasz każdy kąt. Możesz sięgnąć po akcesoria, takie jak wysuwane szuflady (kosze cargo) czy karuzela (kosz obrotowy). Warto zabudować kuchenną ścianę szafkami do samego sufitu. To pozwoli znaleźć miejsce na dosłownie wszystkie rzeczy, które powinny być w tym pomieszczeniu.

Meble wielofunkcyjne

Na rynku znajdziesz mnóstwo rozwiązań przeznaczonych do małych mieszkań, takich jak sofy z funkcją spania, ławy ze schowkami, chowane łóżka czy składane lub wysuwane stoły. Poza tym możesz również kupić wielofunkcyjne sprzęty. Dobrym przykładem jest pralka z funkcją suszarki czy piekarnik z funkcją mikrofali. Dzięki temu urządzenia zajmą mniej miejsca, a jednocześnie zapewnią oczekiwane możliwości. Climb stolik kawowy? Możesz znaleźć taki, który będzie podwyższany i jednocześnie rozsuwany, dzięki czemu idealnie sprawdzi się jako stół obiadowy.

 

porządek w małym mieszkaniu

Meble mobilne

Lubisz zapraszać gości? Nie ma sensu, aby przy sofie cały czas stało tyle krzeseł, ile jest potrzebnych na czas spotkania towarzyskiego. Kup rozkładane siedziska, które łatwo złożysz i scchoasz, kiedy nie będą potrzebne. Innym rozwiązaniem mogą być taborety składane jeden na drugim. Warto też mieć regał na kółkach, którym w razie potrzeby oddzielisz część sypialną od dziennej.

Rutyna w sprzątaniu

Zmywaj naczynia po każdym posiłku, ściel łóżko, a dzięki temu w pomieszczeniach będzie panować porządek. Nie doprowadzisz do konieczności przeprowadzania częstych, generalnych porządków. Na bierząco będziesz utrzymywać porządek. Nie odkładaj poszczególnych prac na później – jeśli będziesz to robić, zadań do wykonania będzie tyle, że bardzo trudno Ci będzie doprowadzić mieszkanie do porządku. Sprzątanie najlepiej rozkładać na kilka dni. Trudno zrobić to solidnie jednego dnia, nawet w małej przestrzeni. Dlatego możesz zaplanować, że jednego dnia porządkujesz łazienkę, w innym kuchnię itd. Warto zainwestować w sprzęty, dzięki którym ułatwisz sobie realizację poszczególnych zadań. Takimi pomocnymi rozwiązaniami są np. myjka do okien czy automatyczny odkurzacz, który może doprowadzać podłogę do czystości nawet wtedy, kiedy nie ma Cię w domu.

 

Regularne sprzątanie

 

 

 


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałam podziękować za świetną współpracę przy szukaniu mieszkania. Pan Janusz od 27.12 2012 r. był moim agentem i dzięki jego wytrwałości, cierpliwości i zaangażowaniu, dzisiaj podpisałam umowę kupna u notariusza. Pan Janusz przez cały ten czas poszukiwań okazywał pełne zrozumienie i dyskrecję. Życzyłabym sobie w innych instytucjach mieć do czynienia z takimi profesjonalistami."

— Katarzyna S., Kraków