Jakie sekrety kryją w sobie nieruchomości Królowej Wielkiej Brytanii?

O brytyjskiej rodzinie królewskiej zawsze jest głośno i to bez względu na znany na cały świat, serial "The Crown". Podsumowując listę przywilejów, które wiążą się z byciem jej członkiem, często nie bierze się pod uwagę najważniejszego. Czyli nieruchomości.

 

Odkrywamy tajemnice rezydencji brytyjskiej rodziny królewskiej!

Jakie sekrety kryją w sobie nieruchomości należące do rodziny Królowej Wielkiej Brytanii?

Od historycznych zamków w Szkocji po rozległe posiadłości na angielskiej wsi, Korona Brytyjska posiada posiadłości w całej Wielkiej Brytanii, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Niewiele osób wie, że to właśnie portfel nieruchomości jest ich głównym źródłem dochodu. Będące początkowo własnością Korony, zostały oddane w zamian za dochody i określa się je mianem grantu suwerennego.

Wracając do samych posiadłości.

Dziś przedstawiam Wam tajemnice rodziny królewskiej, które kryją w sobie ich rezydencje.

Zacznijmy od tej najbardziej rozpoznawalnej, a jest to:

 

Pałac Buckingham w Londynie, Anglia

 

tajemnice rodziny królewskiej

 

Jak większość z Was wie, jest to pracujący pałac królewski i oficjalna londyńska rezydencja królowej.

Wewnątrz znajduje się 19 pokoi państwowych, które w zasadzie są pomieszczeniami publicznymi. Członkowie rodziny królewskiej przyjmują tam swoich gości podczas uroczystych i oficjalnych okazji. Następnie znajdziemy tam 52 sypialnie, 188 sypialni dla personelu, 92 biura, plus 78 łazienek.

 

O czym nie wszyscy wiedzą, to fakt, że znajduje się tam również działająca poczta. Wszyscy pracownicy mają prawo z niej korzystać. Kolejnym zaskoczeniem jest pełnowymiarowy kryty basen, w którym książę George'a odbiera lekcje pływania. W pałacu mieści się również Galeria Królowej, w której można podziwiać 450 obrazów.

 

Jednym z pomieszczeń, które ma niecodzienne zastosowanie jest południowy salon, który co jakiś czas zostaje przekształcany w kino. Reporterka BBC Emily Maitliss napisała, że przekształcanym przez pałacowych robotników miejscem, co trudno sobie wyobrazić, jest podłoga. 

 

Nie wiem, jak Wy, ale ja zastanawiałam się, jak starsza pani cały dzień na obcasie, wytrzymuje piesze pielgrzymki. Pałac Buckingham to duża rezydencja i nawet biegacz długodystansowy mógłby się zmęczyć pokonywaniem takich odległości. Rozwiązanie okazało się dosyć nietypowe.

 

Wiedzieliście, że Królowa zatrudnia pracowników, którzy rozchodzą jej obuwie przed założeniem? Sama wkłada je dopiero, gdy są odpowiednio miękkie...

Pracownicy odpowiedzialni za chodzenie po dywanach Pałacu Buckingham w nowych butach monarchini znani są jako "flunkies". (Cóż, zawsze to jakaś opcja dla osób poszukujących pracy, która realnie wpływa na życie Królowej...)

 

Co do samego pałacu, oczywiście znaleziono sposób, by monarchini mogła przedostać się z jednej strony na drugą szybciej, niż inni. Kate Garraway, w Good Morning Britain pokazała widzom kryjące się za lustrem w Białym Pokoju Kreślarskim tajne przejście prowadzące wprost do prywatnych pokoi Królowej.

Link do filmu z tej prezentacji możecie zobaczyć TUTAJ

 

Jakie sekrety kryją w sobie inne nieruchomości Królowej Wielkiej Brytanii?

Kolejną królewską rezydencją z sekretnymi elementami, o której chciałam napisać, jest:

 

Zamek Windsor w Windsorze, Anglia

 

rezydencje rodziny królewskiej

 

To tu znajduje się kaplica św. Jerzego, w której niedawno pobrali się książę Harry i Meghan Markle. Posiada ponad 1000 pokoi oraz kilka gabinetów i sal balowych. Jest również domem weekendowym królowej.

 

Jak każdą dziewczynkę myślącą o zamku, zawsze podnieca mnie myśl, o tym co znalazłabym w jednej z komnat. Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co znajduje się wewnątrz Okrągłej Wieży na Zamku Windsor?

Okazuje się, że wieża nie więzi księzniczki czekającej na wybawienie. To dom dla Królewskich Archiwów - unikalnej kolekcji dokumentów związanych z historią brytyjskiej monarchii w ciągu ostatnich 250 lat!

 

Na szczęście, moja wyobraźnia została zaspokojona, gdy okazało się, że jak na prawdziwy zamek przystało, nie brakuje w nim ukrytych drzwi, którymi rodzina królewska wymknęła by się niezauważona.

Tajemne przejście zostało ujawnione po raz pierwszy w 2011 roku przez Fionę Bruce. Będąc w biurze znajdującym się w rogu zamku, podniosła dywan i ku jej zdziwieniu odkryła ogromne drewniane drzwi.

Zeszła w dół po kamiennych schodach, zbudowanych w 1200 roku i dostrzegła, że przejście jest wystarczająco szerokie, aby pomieścić całą armię mężczyzn i prowadzi na ulicę. Ciekawe, kto mógł wiedzieć o ukrytym tunelu i w jakich okolicznościach z niego skorzystano.

 

Jakie jeszcze sekrety kryją w sobie nieruchomości Królowej Wielkiej Brytanii?

Oto kolejne tajemnice rezydencji rodziny królewskiej

 

Pałac Kensington w Londynie, Anglia

 

sekrety rodziny królewskiej

 

Położony w obrębie Ogrodów Kensington, Pałac Kensington to 547 pokojowy pałac podzielony jest na apartamenty i biura. Jego obecnymi właścicielami są książę William i Kate Middleton. Jakie ciekawostki oferuje to miejsce?

 

Pałac ten  znajduje się w samym sercu Londynu. Tym bardziej rodzina królewska nie może liczyć na prywatność. Królewski ekspert Simon Vigar zdradził, że w zamku są tajne drzwi, z których korzystała najczęściej księżna Walii, Diana. Tak przemycała Williama i Harrego do McDonalds na Kensington High Street. To była ich przepustka do normalnego świata.

 

Według Omida Scobie i Carolyn Durand, królewskich autorów biografii ”Finding Freedom” to dzięki tym samym tajnym drzwiom początki związku Harrego i Megan pozostawały tajemnicą. Brzmi romantycznie, prawda?

 

Co do romantycznych uczuć. Miejsca, o którym teraz napiszę nie wspominam, by wzbudzić sensację kolejnym tajemniczym korytarzem, a jednak zasługuje, by się tu znaleźć.

 

Zamek Balmoral w Aberdeenshire, Szkocja

 

posiadłości rodziny królewskiej

 

Jeśli zastanawiasz się, który ze swoich wszystkich posiadłości pokochała najbardziej Królowa, będzie to Zamek Balmoral, należący do prywatnego majątku Królowej. To tutaj znajdziesz ją latem, gdyż jest on wakacyjnym domem rodziny królewskiej.

Według księżniczki Eugeine, jest to "najpiękniejsze miejsce na świecie". W filmie dokumentalnym Our Queen At Ninety, Eugenie zdradziła, że Jej babcia jest tam najbardziej szczęśliwa.

 

Mam nadzieję, że artykuł się Wam spodobał. Jeśli tak, zostawcie ślad na naszym instagramie, bym wiedziała, jakie treści doceniacie najbardziej.

Link do naszego Instagrama zostawiam Wam TUTAJ.

 

 

 

Autor: Karolina Wasilewska-Buraczyk


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk