2023-09-08

Które piętro jest najlepsze do zamieszkania?

 

Parter, pierwsze, ostatnie, a może zupełnie inne – które piętro jest najlepsze, aby zapewnić sobie dogodne warunki do życia? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Każde rozwiązanie ma wady i zalety, a poza tym należy brać pod uwagę indywidualne oczekiwania. Jakie plusy i minusy mają poszczególne wybory?

 

 

 

Mieszkanie na parterze – wady i zalety

Lokal w bloku wiąże się z chodzeniem po schodach. O ile dla człowieka sprawnego fizycznie to żaden problem, to już dla osoby z niepełnosprawnościami powoduje komplikacje. W takim przypadku parter może być najlepszym wyborem, nawet jeśli w budynku znajduje się winda. Jeśli jej nie ma, to wtedy taka decyzja jest jedyną słuszną.

 

Marzysz o własnym ogródku, ale nie możesz sobie pozwolić na dom? W takim przypadku jedynym rozwiązaniem jest mieszkanie z ogródkiem dostępne dla właścicieli nieruchomości na parterze. Zazwyczaj wiąże się z wyższą ceną niż lokale na innych poziomach, ale taki wybór może diametralnie odmienić życie, co szczególnie pokazała pandemia. To bardzo dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi i właścicieli psów, gdyż zapewnia im się cały czas teren, na którym mogą przebywać.

 

Mieszkania na parterze wybierają również rodzice małych dzieci, którzy obawiają się, że ich pociechy wdrapią się na parapet, będą wyglądać przez szyby i przypadkiem wypadną.

Kolejną zaletą takich obiektów są często niższe ceny niż w przypadku lokali położonych na pierwszym, drugim czy trzecim piętrze.

 

Mieszkanie na parterze ma również wady, ale te w dużej mierze zależą od osiedla, na którym znajduje się nieruchomość. Częstymi problemami, zgłaszanymi przez lokatorów są słyszenie odgłosów z ulicy, brak prywatności i większe ryzyko włamania. Rzeczywiście, takie problemy występują, ale głównie na rynku wtórnym. Jeśli kupisz mieszkanie na parterze na zamkniętym osiedlu z monitoringiem, to nie musisz mieć większych obaw o bezpieczeństwo. Nowe mieszkania zapewniają również odpowiednią izolację akustyczną, są dobrze docieplone i oświetlone. W starym budownictwie częstym problemem jest zimniejsza podłoga niż na pozostałych poziomach, a także hałas od drzwi wejściowych, klatki schodowej i ewentualnie windy.

 

Podsumowując, partner może być dobrym wyborem, ale głównie w przypadku mieszkania z rynku pierwotnego. Na wtórnym musisz się liczyć z tym, że lokal może mieć sporo wad, co też przekłada się na niższą cenę.

 

 

Najwyższe piętro – wady i zalety

     Mieszkania położone na ostatniej kondygnacji budynku również mają wady i zalety. Jednym z ważnych plusów jest brak sąsiada nad Twoją nieruchomością, co wiąże się z ciszą. Położenie na ostatnim piętrze oznacza, że obok Twoich drzwi chodzą wyłącznie sąsiedzi z naprzeciwka, ewentualnie kurierzy i listonosze. Nawet, jeśli obiekt znajduje się przy ruchliwej ulicy, na ostatnim piętrze może być mało słyszalny – po prostu jest ciszej. Nie docierają aż tak bardzo hałasy z ulicy. W przypadku mieszkania w nowym budownictwie, możesz mieć dostęp do tarasu, który coraz częściej jest organizowany w takich obiektach.

 

Mieszkanie na ostatnim piętrze to najlepsze rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć ciekawskich spojrzeń przechodniów. Taki obiekt zapewnia często piękne widoki i dużą ilość światła. Poza tym, nie ma ryzyka, że zaleje Cię sąsiad.

 

Przeważnie takie mieszkania są tańsze niż na innych poziomach – szczególnie w starym budownictwie i nieruchomościach bez windy. W nowym budownictwie już nie musi tak być, tym bardziej, jeśli posiadanie takiego lokalu daje dostęp do tarasu.

 

Minusem takich nieruchomości jest konieczność pokonywania codziennie dużej liczby schodów. Jeśli w obiekcie znajduje się winda, problem znika, ale mogą się przecież przydarzyć awarie. Wnoszenie wszystkich rzeczy przy przeprowadzce czy nawet codziennych zakupów może być dla wielu problematyczne.

 

Kolejną wadą takich lokali jest zależność od warunków pogodowych. Latem może być bardzo gorąco, a zimą – możesz mieć problem z ogrzaniem mieszkania tak, aby uzyskać oczekiwaną temperaturę. Problem ten nie występuje w nowym budownictwie, gdzie zapewniono odpowiednią izolację.

 

 

Mieszkanie na I piętrze – plusy i minusy

Nieruchomości położone na tym poziomie są szczególnie chętnie wybierane na rynku wtórnym. Często można się spotkać z opinią, że to najlepsze piętro z wielu powodów. Nie jest ani za nisko, ani za wysoko. Nawet jeśli masz do wniesienia ciężkie rzeczy, zrobienie tego nie powinno być większym problemem. To dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

 

Takie mieszkania często są z każdej strony otoczone innymi lokalami. To powoduje, że możesz wydać mniej na ich ogrzewanie niż, np. na parterze lub czwartym piętrze. Nie odczujesz tutaj zimna, które płynie z nieogrzewanej piwnicy.

 

Przed Twoimi oknami nie chodzą przechodnie, mniejsze jest ryzyko włamania. Zazwyczaj masz dostęp do balkonu, a lokale są przeważnie dobrze nasłonecznione.   

 

Oczywiście, takie mieszkania nie są pozbawione wad. Przeważnie są droższe niż położone na innych poziomach w obiekcie. Ruch na klatce przed Twoimi drzwiami może być duży. Masz sąsiadów z każdej strony. W przypadku rynku wtórnego możesz słyszeć dosłownie każdy krok mieszkających w nieruchomości powyżej. Skala takich problemów jest mniejsza w przypadku obiektów w nowym budownictwie, gdzie zastosowano wspomnianą odpowiednią izolację.

 

Nad Twoim mieszkaniem znajduje się wiele innych. W skrajnych przypadkach nawet awaria w lokalu na ostatnim poziomie może doprowadzić do zalania Twojej nieruchomości.

 

Które piętro najlepsze? Czy średnie piętra?

Najczęściej możesz się spotkać z opinią, że najlepsze to te na pierwszym i drugim piętrze, ewentualnie na trzecim – w przypadku bloków czteropiętrowych. Przeważnie to one są najdroższe w takich obiektach, więc coś w tym jest, ale w praktyce wszystko zależy od oczekiwań i możliwości finansowych.

 

Na pewno plusem takich lokali jest to, że są dobrze ogrzewane. Zdarza się, że właściciele takich mieszkań mało korzystają z ogrzewania. Natomiast posiadanie takiej nieruchomości wiąże się z pokonywaniem mniejszej lub większej liczby schodów, o ile nie ma windy. Sąsiedztwo z każdej strony wiąże się z hałasem i ryzykiem zalania.

 

Każdy ma swoje priorytety i, np. położenie na parterze, niewielka ilość schodów może być ważniejsza niż brak przechodniów za oknem.  

 

Które piętro najlepsze? Jak wybierają Polacy? Różnice w cenach między piętrami

Piętro, na którym znajduje się mieszkanie, może mieć duży wpływ na Twoje życie. Z raportu Otodom „Szczęśliwy dom. Badanie dobrostanu Polaków” wynika, że poziom stresu u ankietowych był tym niższy, im niższe było piętro, na którym mieszkają[1]. Rzeczywiście, otoczenie, liczba sąsiadów, zadowolenie z nieruchomości, mogą mieć istotny wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie i samopoczucie.

 

Z innej analizy Otodom wynika, że piętro jest trzecim najchętniej używanym parametrem przez osoby szukające mieszkań. Często klienci, którzy chcą znaleźć lokal, wykluczają położone na ostatnim piętrze i parterze. Preferują średnie piętra – ewentualnie różnice w cenie powodują, że zmieniają oczekiwania.

Jakie są te różnice?

Piętro oczywiście wpływa na cenę. A analizy Otodom wynika, że w wielu obiektach mieszkanie na wyższej kondygnacji kosztuje 700-1000 zł więcej niż na niższej. Wygląda to następująco:

  • Przeważnie lokale na parterze kosztują mniej niż na wyższych piętrach.
  • W obiektach, które powstały przed 2014 rokiem, cena za 1 mkw mieszkania na pierwszym piętrze jest średnio o 700-1000 zł wyższa niż na parterze.
  • W blokach w Warszawie na Mokotowie z lat 1991-2014 różnica między parterem a drugim piętrem wynosi nawet ponad 1000 zł/mkw.
  • W Poznaniu na dzielnicach Junikowo oraz Podolany różnica sięga nawet 1500 zł/mkw.
  • W luksusowych apartamentach wyższa kondygnacja oznacza wyższą cenę, np. w popularnej warszawskiej inwestycji Złota 44, średnia cena na 10. piętrze jest o 700 zł wyższa niż na wyższych kondygnacjach[2].

Które piętro najlepsze – podsumowanie

Nie ma dobrej odpowiedzi na  pytanie które piętro najlepsze. Musisz to ocenić indywidualnie. Wiele problemów, które występują na poszczególnych kondygnacjach w starych mieszkaniach, znika w przypadku rynku pierwotnego. Znaczenie mają również Twoje możliwości finansowe, ale także konkretny budynek.

 

[1] https://blog.otodom.pl/raport_szczesliwe_cztery_sciany.pdf

[2] https://media.otodom.pl/wyzej-nie-zawsze-znaczy-drozej-czyli-jak-pietro-wplywa-na-cene-mieszkania


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pan Maciej Kończak stanął na wysokości zadania wykazując się najwyższą kulturą w podejściu do klienta, ogromnym doświadczeniem i dużą wiedzą merytoryczną. Pan Maciej jest osobą bardzo cierpliwą i sumienną, która wnikliwie wsłuchuje się w potrzeby i oczekiwania klienta. Jednocześnie bardzo twórczo podchodzi do tematu, dzięki czemu w krótkim czasie pomógł nam znaleźć idealne mieszkanie."

— Michał C., Warszawa