2023-08-22

Mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnościami

 

W Polsce ponad 3 mln to osoby z niepełnosprawnościami, a szacuje się, że w rzeczywistości może ich być nawet 2 razy więcej. Życie osób z niepełnoprawnościami wiąże się z wyzwaniami i ograniczeniami. Wymaga ona korzystania na co dzień z rozwiązań, które ułatwiają, a wręcz umożliwiają wykonywanie określonych czynności. Także powinna mieć zapewnioną odpowiednią dla siebie nieruchomość.

Na co zwrócić uwagę, kupując mieszkanie dla osoby z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności?

 

Lokal dla osoby z niepełnosprawnościami – co ma znaczenie?

Na początek pamiętaj, że niepełnosprawność nie oznacza wyłącznie, że dana osoba np. nie jest w stanie się poruszać o własnych siłach, musi jeździć na wózku. Są różne rodzaje takich problemów. To m.in. niepełnosprawność ruchowa, ale także intelektualna, słuchu, mowy, wzroku i inne. Wszystkie utrudniają życie i powodują, że osoby z niepełnosprawnościami mają utrudnione radzenie sobie nawet z podstawowymi czynnościami. Na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni lokal dla osoby z niepełnosprawnościami?

Kiedy wybudowano mieszkanie?

W 2002 roku wprowadzono przepisy, które uregulowały kwestie związane z dostosowaniem nowo powstających budynków do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wdrożono wtedy szereg zmian, dzięki którym ułatwiono im życie. Regulacje określały m.in. informacje o konieczności budowania ramp wjazdowych dla wózków, a także wyznaczania miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami. Określono w nich, gdzie powinny się znajdować panele sterujące windą, a także jakiej wielkości powinny być te windy. Zakres regulacji objął również szerokość drzwi. W przypadku gdy decydujesz się na nieruchomość z rynku pierwotnego, każdy obiekt na pewno będzie dostosowany do tych przepisów. Na rynku wtórnym możesz trafić różnie – wszystko zależy od informacji, kiedy wzniesiono dany budynek. Problem pojawi się w przypadku starszych obiektów. Jeśli zamierzasz sprawdzić takie mieszkanie, najpierw skontaktuj się z autorami ogłoszenia i dopytaj o informacje i rozwiązania dla osoby z niepełnosprawnościami. Nie ma sensu tracić czasu, jeśli i tak lokal nie spełnia oczekiwań.

W przypadku starych budynków bardzo prawdopodobne, że będziesz mieć duże problemy nawet z wejściem do obiektu, gdyż nie zrobisz tego bez pomocy osób trzecich. Mowa tutaj oczywiście o przypadku niepełnosprawności ruchowej. Jeśli w dodatku w obiekcie nie ma windy, to może powodować, że samodzielne opuszczanie mieszkania bez wsparci, stanie się prawie niemożliwe dla osoby z niepełnosprawnościami.

 

osoby z niepełnosprawnościami

Miejsce parkingowe dla osoby z niepełnosprawnościami

W jego przypadku ważne nie jest nie tylko to, aby znajdowało się maksymalnie blisko budynku. Powinno być na tyle duże, aby gwarantowało osobie z niepełnosprawnościami swobodne poruszanie się. Dlatego wymiary takiego miejsca powinny wynosić przy parkowaniu prostopadle do chodnika 5 × 3,6 m, a równolegle do niego – 3,6 × 6 m. Te minimalne wymiary określone są w przepisach. Krawężniki powinny być niskie.

Dostęp do windy

To niezbędny element wyposażenia budynku, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami. Z tym że w przypadku takich osób wejście na dowolne piętro stanowi problem, dlatego zapewnienie windy jest kluczowe. Jej szerokość powinna wynosić co najmniej 1,1 m, a długość 1,4 m. To nie oznacza, że żaden obiekt bez windy nie powinien być użytkowany przez osobę z niepełnosprawnościami. Jeśli dostępna jest pochylnia albo dźwig, to wtedy dostęp do mieszkań na parterze jest ułatwiony. Dlatego takie mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnościami zda egzamin.

osoby z niepełnosprawnościami

Poręcze o profilu okrągłym

W przypadku osoby z niepełnosprawnościami, która może się poruszać po schodach, w grę wchodzą również takie nieruchomości, gdzie nie da się ich uniknąć. W takim przypadku na całej długości powinny się znajdować poręcze o profilu okrągłym. Ważne, aby schody nie były strome.

Podjazd dla osób z niepełnosprawnościami

W przypadku osób poruszających się na wózku to niezbędne rozwiązanie, ale nie jedyne. Tu również należy trzymać się zasad, które są ważne dla zapewnienia komfortowego poruszania się. Kąt nachylenia nie powinien wynosić więcej niż 8 stopni, a jeśli podjazd jest dłuższy niż 9 m, ma być jeszcze mniejszy – do 6 stopni. W przypadku podjazdu również powinny być zainstalowane poręcze o profilu okrągłym. Jeśli chodzi o zjazd, to należy zamontować dwie poręcze – na wysokości 75 i 90 cm. Oczywiście instalacja takiego podjazdu wymaga dużej ilości miejsca. Tam, gdzie go brakuje, można wykorzystać windę. Szerokość ciągu komunikacyjnego podjazdu powinna mieć co najmniej 120 cm.

Specjalne uchwyty na drzwiach wejściowych

Klamka powinna się znajdować na takiej wysokości, aby osoba z niepełnosprawnościami bez pomocy mogła łatwo po nią sięgnąć. Dobrze, jeśli drzwi są wyposażone w specjalne uchwyty, dzięki którym można łatwiej je otwierać i zamykać.

Przedpokój

Przejdźmy już do samego mieszkania dla osoby z niepełnosprawnościami. Tutaj, nawet jeśli elementy nie są dostosowane, to możesz przeprowadzić remont, aby nieruchomość spełniała oczekiwania. Dla poruszania się na wózku ważne jest usunięcie z podłogi wszelkich przeszkód. Chodzi o progi, uskoki, lepiej zrezygnować z dywanów. Warto wykończyć podłogę materiałami antypoślizgowymi. Szerokość przedpokoju powinna wynosić co najmniej 120 cm, ale przy samych drzwiach zalecane jest, aby było szerzej. Najlepiej, aby wizjer w drzwiach znajdował się na wysokości około 120 cm, a włączniki i klamki – około 90 cm.

 

osoby z niepełnosprawnościami_ logo

Meble dostosowane do osoby z niepełnosprawnościami

Cokół szafki w mieszkaniu powinien zaczynać się na wysokości 40 cm. Dzięki temu osoba z niepełnosprawnościami może wygodnie do niej podjechać. Trafionymi rozwiązaniami w przypadku osób z niepełnosprawnościami są drzwi rozsuwane, gdyż ich otwieranie i zamykanie będą łatwiejsze. Klamki okien powinny się znajdować w zasięgu ramion, a szafki i blaty mieć wysokość ok. 80 cm. Dobrze, jeśli kaloryfery nie wystają poza szerokość parapetu. Przestrzeń powinna być zorganizowana tak, aby dało się łatwo zawracać, siedząc na wózku, dlatego mieszkanie dla osoby z niepełnosprawnościami nie może być wyposażone w bardzo dużą liczbę szafek. Ważne są szerokie przejścia.

Oczywiście rozwiązaniami stworzonymi dla osoby z niepełnosprawnościami są inteligentne elementy wyposażenia. Możliwość włączania świateł pilotem, zasuwania na takiej samej zasadzie rolet i proste sterowanie innymi elementami w mieszkaniu może zdecydowanie poprawić jakość życia.

Dostosowanie mieszkania do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami

Idealnie, jeśli uda Ci się znaleźć nieruchomość użytkowaną przez inną osobę z niepełnosprawnościami, która sama dostosowała lokal, a wymaga on jedynie odświeżenia. Jednak w przypadku gdy mieszkanie musi być przebudowane, będzie się to wiązać ze sporym wydatkiem. Jeśli masz orzeczenie o niepełnosprawności i zaświadczenie lekarskie, że wymagasz likwidacji barier architektonicznych, możesz uzyskać dofinansowanie.

 

Musisz mieć stałe zameldowanie w danym lokalu i zgodę właściciela na przeprowadzenie prac. Maksymalnie możesz uzyskać środki na pokrycie 95% kosztów, ale musi to być nie więcej niż piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Program realizuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dofinansowanie jest dostępne dla osób mających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym. Wiek takiej osoby nie może przekroczyć 65 lat.

 

Wniosek złóż w powiatowym centrum pomocy rodzinie. Dofinansowaniu podlegają wyłącznie koszty ściśle związane z dostosowaniem lokalu do potrzeb osoby z niepełnosprawnościami. Nie uzyskasz środków z tego tytułu na pomalowanie ściany, ale już na specjalne rozwiązania ułatwiające życie takiej osoby – jak najbardziej.

 

osoby z niepełnosprawnościami_ strona główna

Gdzie szukać mieszkania dla osoby z niepełnosprawnościami?

Przede wszystkim zainteresuj się rynkiem pierwotnym. Na pewno znajdziesz lokale, które nie będą powodować tak wielu barier architektonicznych, jak nieruchomości mające kilkadziesiąt lat. Przeglądaj oferty i szukaj mieszkań, które według opisu są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Skontaktuj się z naszymi agentami, a na pewno przedstawią Ci takie oferty.

 

Obecnie możesz skorzystać z pomocy  programu wspierającego osoby z niepełnosprawnościami w zakupie mieszkania, które nie powoduje barier architektonicznych. Pomoc i wsparcie polega na umożliwieniu zamiany nieruchomości na odpowiednio dostosowaną. Dofinansowanie obejmuje osoby, które mieszkają na piętrze i nie mogą wydostać się z budynku bez wsparcia innych. Program „Dostępne mieszkanie” ma być realizowany od 2022 roku do 2025 roku. Przeznaczono na niego 150 mln PLN, a dofinansowanie wynosi równowartość 15 metrów kwadratowych mieszkania niestawiającego barier architektonicznych. Prawdopodobnie wsparcie obejmie około 1000 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym złożyć wyrazy wielkiego uznania i podziękowania za możliwość współpracy z Panią Kamilą oraz Panią Kasią, dzięki którym nasza firma ma wspaniałe biuro. Współpraca z Panią Kamilą i Panią Kasią była czystą przyjemnością. Uśmiech na twarzy, pogoda ducha, kompetencje połączone ze świetną organizacją pracy, płynnym kontaktem między stronami jak i obiegiem informacji."

— Karolina Z., Warszawa