108 dniPoczątek roku nie przyniósł ze sobą zmniejszenia liczby transakcji, ale zgodnie z oczekiwaniami wydłuża się czas sprzedaży mieszkań na rynku wtórnym. Z analizy przeprowadzonej dla lokalnego rynku w Warszawie wynika, że przeciętne mieszkanie sprzedaje się po 108 dniach ekspozycji na rynku. Do tego czasu nie wliczamy prób samodzielnej sprzedaży mieszkania przez klienta, dlatego można zakładać, że całkowity czas sprzedaży jest jeszcze dłuższy.

Im większe mieszkanie tym większe pojawiają się trudności ze sprzedażą. W segmencie mieszkań 4-pokojowych średni czas oczekiwania na klienta wyniósł aż 150 dni. Najszybciej nabywcę znajdują lokale dwupokojowe o metrażu 40-50 m kw. Średni czas sprzedaży wynosi tu 90 dni. Do rzadkości należały sytuacje, kiedy mieszkanie sprzedawało się w czasie krótszym niż 7 dni. W ciągu dwóch miesięcy zanotowaliśmy cztery takie przypadki.W ślad za dużą podażą i wydłużaniem się czasu oczekiwania na transakcję powinno iść zwiększenie możliwości negocjacji cen. Nasze obliczenia pokazują, że tak nie jest. Różnica pomiędzy ceną transakcyjną a ofertową wynosi 2,7 proc. (tyle, ile we wrześniu i październiku ubiegłego roku), czyli o 0,5 pkt proc. mniej niż w końcówce 2011 r. Zaledwie w dwóch przypadkach negocjacje cen przekroczyły poziom 10 proc. ceny ofertowej. Taka informacja nie będzie satysfakcjonująca dla klientów, którzy oczekują obniżek wielkości nawet 20 proc. (ankieta przeprowadzona wśród 540 internautów odwiedzających stronę www.metrohouse.pl).


 
Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy S.A.Analizie poddano ceny mieszkań z rynku wtórnego na podstawie transakcji przeprowadzonych przez brokerów Metrohouse & Partnerzy S.A. w Warszawie. Wartość negocjacji to wyrażona procentowo różnica pomiędzy ceną ofertową z momentu rejestracji oferty w bazie ofert Metrohouse a ceną transakcyjną uzgodnioną pomiędzy stronami umowy sprzedaży. Czas sprzedaży został przedstawiony jako liczba dni ekspozycji oferty na rynku przez pośrednika od momentu zarejestrowania oferty w systemie, aż do dnia zawarcia transakcji. Średni czas sprzedaży wyraża średnia z wykluczeniem 10% skrajnych danych zbioru (najkrótsze i najdłuższe czasy sprzedaży).

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Jeszcze raz bardzo dziękuję za doskonałą i profesjonalną obsługę. Praca Pana Grzędzińskiego i całej jego ekipy jest na najwyższym poziomie i godna polecenia dla innym klientom, których z całego serca życzę."

— Krystyna W., Kanada