Barometr Metrohouse

Jesień na stołecznym rynku jest pełna transakcji mieszkaniowych. Zwiększony ruch wynika ze zmian w kredytowaniu nieruchomości (wymagany wkład własny od początku 2014 r.) i zwiększonej aktywności inwestorów. Mimo większej liczby transakcji nie zmienia się istotnie średni czas sprzedaży mieszkania, który od poprzedniego notowania sprzed dwóch miesięcy wydłużył się o kolejne trzy dni i wynosi dziś 195 dni. To kolejny rekord od 2009 r., kiedy Metrohouse rozpoczęło publikację Barometru. W dalszym ciągu wśród sprzedawanych mieszkań istotną grupę stanowią lokale, które były oferowane na rynku dłużej niż 12 miesięcy. Zwykle sprzedaż możliwa jest po znacznych obniżkach pierwotnej ceny ofertowej. W ostatnim czasie zwiększa się udział w sprzedaży mieszkań z wyższego segmentu cenowego. 12 proc. transakcji dotyczy lokali w cenie ponad 500 tys. zł. – Jeżeli weźmiemy pod uwagę medianę cen sprzedawanych mieszkań, jest to zaledwie 335 tys. zł, co jak na warunki warszawskie jest dość miernym wynikiem, mówi Mariusz Kania, prezes Metrohouse. Taka kwota przy średniej stołecznej cenie m kw. równej 7100 zł nie zapewnia nawet możliwości zakupu mieszkania o pow. 50 m kw.

Średni poziom negocjacji nie uległ w ostatnim czasie istotnej zmianie i wynosi 2,9 proc. Warto odnotować, że pomimo wydłużającego się czasu sprzedaży mieszkania oferenci nie są zbyt skorzy do obniżek i co czwarta transakcja zakończyła się bezskutecznymi próbami negocjacji. W ostatnich dwóch miesiącach w Warszawie rekordowe negocjacje dotyczą dwóch mieszkań jednopokojowych w Śródmieściu, których ceny udało się zbić odpowiednio o 15 i 17 proc. Dzięki temu ich czas sprzedaży zamknął się w jednym miesiącu. Jednak bardzo rzadko tak duże negocjacje są możliwe.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałbym serdecznie podziękować za pomoc i wsparcie Panom: Arturowi Zieziuli i Rafałowi Kowalskiemu - od znalezienia oferty do zamknięcia sprawy kredytem. P.S. Kontakty do Panów mam, będę polecał."

— Paweł P., Warszawa