Ceny ofertowe rosną

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, ceny ofertowe wzrosły w stosunku do ubiegłego roku o niemal 4%. Największe różnice zanotowano w Katowicach oraz w Opolu. Zwiększa się również powierzchnia nabywanych mieszkań. W Poznaniu i Gdańsku średni metraż przekroczył już 60 mkw. – dla porównania w Łodzi wynosi jedynie 48,7 mkw.

Średnie ceny ofertowe wyższe niż przed rokiem
Aktualnie średnie ceny ofertowe mieszkań we wszystkich polskich miastach są wyższe niż przed rokiem. Różnica jest już zauważalna i wynosi niemal 4 proc. – Od lutego ubiegłego roku najbardziej podrożały mieszkania w Katowicach (+11,4%), Opolu (+10%), Białymstoku oraz Łodzi (o ponad 5%) – stwierdza Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. Porównując ceny ze styczniem 2014, zmiana jest jednak nieznaczna i wynosi średnio 0,3%.

W Poznaniu ceny transakcyjne maleją od pięciu miesięcy
W ostatnich miesiącach stawki na rynku wtórnym charakteryzują się dużą zmiennością. – Spadki cen z poprzedniego miesiąca zostały utrzymane jedynie w Poznaniu, w którym średnie ceny topnieją już od pięciu notowań – mówi Marcin Jańczuk, Metrohouse. Aktualnie średnia cena za mkw. wynosi 4803 zł. Od września ubiegłego roku stawki spadły tu już o ponad 500 złotych, co zachęca do zakupu lokali o większym metrażu.

Analizowane transakcje z okresu XII 2013 – II 2014 pokazują brak wspólnego dla wszystkich miast trendu kształtowania się cen. Tylko na Pomorzu widoczna jest kontynuacja wzrostów z początku roku. – Zwyżki są jednak niewielkie i nie zanosi się na istotne zmiany w najbliższych miesiącach. Na uwagę zasługuje natomiast zwiększająca się różnica w metrażach nabywanych mieszkań. W Poznaniu i Gdańsku średnia przekracza 60 mkw., podczas gdy w Łodzi wynosi zaledwie 48,7 mkw. – dodaje Jańczuk, Metrohouse.

Marże nadal rosną
Dla osób planujących kredyt hipoteczny najważniejszymi zmianami są marże. Te osiągnęły już średni poziom 1,72% i 2% dla pożyczek z odpowiednio wysokim i minimalnym wkładem własnym. – Pocieszający jest fakt, że najprawdopodobniej w najbliższych miesiącach wzrosty powinny się zakończyć. Marże zbliżają się już do poziomu oczekiwanego przez banki, a w połowie roku spodziewany jest wzrost WIBOR. Gdyby wzrastały jednocześnie, równie szybko zaczęłoby rosnąć oprocentowanie. A to mogłoby już zaniepokoić potencjalnych kredytobiorców – przekonuje Jarosław Sadowski, Expander.

Złoty odporny na destabilizację polityczną
Po raz kolejny możemy obserwować jak duży wpływ mają na siebie polityka i gospodarka. Wydarzenia
na Ukrainie zdążyły już zachwiać koniunkturą na świecie. – Nie można wykluczyć kolejnego kryzysu gospodarczego. Potencjalny kryzys, ze względu na inne podłoże, nie powinien wpłynąć na rynek nieruchomości tak negatywnie, jak ten z 2007 roku. Co więcej, nieruchomości przy obecnych uwarunkowaniach mogą okazać się bezpiecznym miejscem inwestycji – prognozuje Marta Kosińska, Szybko.pl.

Wiele osób spłacających kredyty hipoteczne z niepokojem śledzi konflikt na Krymie, zastanawiając się jak wpłynie na kurs franka szwajcarskiego. Szczęśliwie złoty okazał się dość odporny na zawirowania. – Chociaż kurs CHF wzrósł już dwukrotnie do okolic 3,5 zł, to jednak w obu przypadkach równie szybko spadł. Przy jego obecnym poziomie (ok. 3,45 zł) rata w wysokości 400 franków będzie jedynie o około 20 złotych wyższa niż przeciętnie wynosiła w ostatnich miesiącach. Warto też spojrzeć na wykres kursu. Choć w ostatnich dwóch latach zdarzały się silne wzrosty, to jednak każdy kolejny szczyt był na coraz niższym poziomie – uspokaja Jarosław Sadowski, Expander.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Szanowny Pracodawco pana Maćka Kołodzińskiego, zatrudnia Pan pracownika bez reszty oddanego swojej pracy, który wykonuje ją z niezwykłą pasją, na cały zegar, wręcz z dynamiką i uporem. Dąży permanentnie w swojej służbie do pełnego zaspokajania oczekiwań, próśb klienta - człowieka."

— Krystyna i Janusz D., Świdnica