Ceny wyższe niż przed rokiem

Jak wynika z najnowszego raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera, marzec był kolejnym miesiącem wzrostu średnich cen ofertowych mieszkań. W największych polskich miastach są one o 4% wyższe niż przed rokiem. Ceny transakcyjne natomiast utrzymują się na podobnym poziomie. Spadła za to przeciętna marża kredytów z wysokim wkładem własnym.

Ceny ofertowe stale rosną
W marcu po raz kolejny wzrosły średnie ceny ofertowe mieszkań. – W największych miastach kwoty są o 0,6% wyższe niż w poprzednim miesiącu. Jednak jeśli porównamy je z analogicznym okresem ubiegłego roku, różnica wynosi już 4% – zauważa Marta Kosińska, ekspert Szybko.pl. – Największą zmianę odnotowaliśmy w Sopocie. Tam cena ofertowa wzrosła o ponad 5% i tym samym wróciła do poziomu z sierpnia 2013 roku. W ciągu najbliższych kilku miesięcy najprawdopodobniej nie ulegnie większym zmianom – dodaje.

Niezmiennie najniższe ceny ofertowe pozostają w Łodzi i Katowicach, w których wynoszą odpowiednio 3686 oraz 3920 zł za metr kwadratowy. Zarówno w obu wymienionych miastach, jak i w Olsztynie, już co dziesiąte mieszkanie można nabyć za kwotę poniżej 3 tys. złotych. Przystępne ceny są także w Opolu, w którym tanie nieruchomości stanowią ponad 8% całości podaży, Szczecinie (5,8%) oraz Białymstoku (4,2%).

Mieszkania w cenie od 3 do 4 tys. zł za metr kwadratowy, można znaleźć przede wszystkim na rynku gdańskim, gdzie takie lokale stanowią 30% ofert, oraz poznańskim (26%). – We Wrocławiu i Krakowie, aby zakupić mieszkanie należy już dysponować budżetem powyżej 4 tys. złotych za metr, natomiast w Warszawie to kwota rzędu minimum 5 tys. złotych. W stolicy jednak co piątą ofertę stanowi nieruchomość z przedziału 6-7 tys. – stwierdza Marta Kosińska, Szybko.pl

Coraz więcej kupujących
Pierwszy kwartał zakończył się nieznacznymi podwyżkami cen transakcyjnych. – We wszystkich miastach średnie kwoty utrzymują się na podobnym poziomie lub niewiele wzrosły. Nawet Poznań, który dotychczas przez pięć miesięcy odnotowywał regularne spadki, tym razem nie uniknął podwyżki – stwierdza Marcin Jańczuk, ekspert Metrohouse. – Wyjątek stanowi Warszawa, w której średnie ceny spadły o 18 zł za metr kwadratowy – dodaje.

Na rynku rozpoczął się czas zwiększonej aktywności. W stosunku do poprzedniego miesiąca odnotowano 10% wzrost liczby transakcji. – Do zakupów z pewnością zachęca duża podaż lokali, wśród których znajduje się wiele ofert z nowymi, skorygowanymi cenami – przekonuje Jańczuk, Metrohouse. Mimo zwiększonej dostępności nowych mieszkań z dopłatą w ramach programu MdM, w Gdańsku rynek wtórny na razie nie traci na popularności.

Raty kredytów będą powoli rosnąć
Sytuacja na rynku kredytów hipotecznych wydaje się nieco lepsza niż przed miesiącem. – Przy wysokim wkładzie własnym, wynoszącym 25%, spadła przeciętna marża kredytów. Natomiast w przypadku niższego wkładu, marże przestały rosnąć i utrzymują się na wcześniejszym poziomie – mówi Jarosław Sadowski, Expander. Zadowolone nie będą jednak osoby, które planują w najbliższym czasie zaciągnięcie takiego zobowiązania. – Na podwyżkę zdecydował się bank PKO BP, który w ostatnim czasie udzielił tyle kredytów, ile kilka innych instytucji razem wziętych. To również bardzo ważna informacja dla tych, którzy chcieliby skorzystać z dopłat w ramach MdM-u. Zmiana spowodowała wzrost średniej marży preferencyjnych kredytów z 1,96% do 2% – informuje Sadowski, Expander.

Minimalnie wzrosła także trzymiesięczna stawka WIBOR, która wynosi aktualne 2,72%. – Chociaż Rada Polityki Pieniężnej podwyższy stopy procentowe zapewne dopiero pod koniec roku, to spłacający kredyty hipoteczne odczują podwyżki znacznie wcześniej. WIBOR zwykle z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem reaguje na zmiany stóp NBP. To może być nieśmiały początek tego zjawiska. Raty kredytów będą więc w tym roku powoli rosły – stwierdza Sadowski. – Nie stanie się to jednak od razu. Banki bowiem aktualizują oprocentowanie kredytów zwykle raz na trzy miesiące. Jest więc prawdopodobne, że nieco wyższe raty zapłacimy dopiero w lipcu – prognozuje ekspert.


Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Dnia 16.05.2017r sfinalizowałam zakup mieszkania za pośrednictwem Pana Dawida Grodzickiego. Postanowiłam wyrazić swoją opinię na temat otrzymanego przed Pana Dawida wsparcia podczas całego procesu sprzedażowego pisemnie, gdyż postawa jaką zaprezentował ww. doradca zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność. Pragnę serdecznie podziękować Panu Dawidowi za jego rzetelność i fachowość.

— Anna T., Warszawa