Fuzja Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości

To jedyny do tej pory przykład konsolidacji na rynku obrotu nieruchomościami. Dzięki fuzji Metrohouse & Partnerzy S.A. stają się największym pośrednikiem nieruchomości w Polsce.

Metrohouse S.A. to sieciowa agencja nieruchomości działająca na rynku od 2006 r. Obecnie firma posiada 20 zespołów sprzedażowych w 18-stu lokalizacjach położonych m.in. w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Olsztynie. Z Metrohouse S.A. współpracuje ponad 250 doradców i brokerów, a jednym z akcjonariuszy firmy jest BZ WBK Inwestycje sp. z o.o. należąca do Grupy Banku Zachodniego WBK. Partnerzy Nieruchomości Sp. z o.o. to lider na pomorskim rynku pośrednictwa. Spółka posiada 10 oddziałów w Trójmieście i okolicach zatrudniając 100 agentów. Dodatkowo wydaje najpopularniejszy na Pomorzu dwutygodnik Giełda Nieruchomości Pomorze. Połączenie dwóch silnych graczy na rynku oznacza powstanie największej w Polsce agencji nieruchomości dysponującej grupą ponad 350-ciu doradców i brokerów w 30-stu zespołach sprzedażowych.

- Punktem, który pozwolił rozpocząć dyskusje na temat współpracy była koncepcja pobierania wynagrodzenia od jednej strony transakcji (akcje „Kupujący Nie Płaci Prowizji i „0% Prowizji – Rewolucja”). Nasze akcje dość przypadkowo zbiegły się w czasie i zbliżyły, doprowadzając do poważnych dyskusji na temat przyszłości rynku pośrednictwa. Podobny sposób percepcji zjawisk na rynku nieruchomości, wysoki stopień kreatywności w dotychczasowych działaniach oraz otwartość na nowe wyzwania sprawiły, że postanowiliśmy rozpocząć poważne rozmowy na temat ścisłej współpracy naszych spółek, mówi o genezie fuzji Michał Kosiedowski, prezes Partnerzy Nieruchomości sp. z o.o.

W środowisku pośredników nieruchomości to pierwszy przypadek fuzji. Dotychczasowe próby konsolidacji rodzimych agencji nieruchomości prowadziły do zrzeszania w grupach przedsiębiorców działających według podobnych standardów rynkowych, lecz nie prowadziło to do stworzenia jednego podmiotu gospodarczego.

- Połączeniem dwóch tak dużych agencji rozpoczynamy proces konsolidacji rynku obrotu nieruchomościami. Jestem przekonany, że będzie on przebiegał pod naszym przewodnictwem. Dotychczasowe rozdrobnienie agencji nieruchomości i brak motywacji do przeprowadzenia szeregu zmian w środowisku uniemożliwiały, wzorem zachodnich pośredników, stworzenie silnej grupy, komentuje fuzję Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse.

Dotychczasowi akcjonariusze Metrohouse postrzegają połączenie spółek jako kolejny etap rozwoju rynku pośrednictwa. - Fuzja spółek Metrohouse i Partnerzy Nieruchomości jest początkiem konsolidacji rynku biur nieruchomości, bez której rynek pośrednictwa, wart ponad miliard złotych, nie może liczyć na zainteresowanie inwestorów. Rozwój Metrohouse i dynamiczne zwiększanie udziału spółki w rynku pokazuje, że nowoczesne formy działania w obrocie nieruchomościami, będące następstwem konsekwentnie realizowanego planu biznesowego, mogą wynieść firmę na pozycję lidera branży, mówi Anna Andrzejak, Dyrektor Departamentu Transakcji Kapitałowych BZ WBK SA, członek Rady Nadzorczej Metrohouse.

W myśl podpisanej umowy nowo utworzony podmiot przyjmie nazwę Metrohouse & Partnerzy S.A. Zapoczątkowany proces fuzji potrwa przynajmniej do połowy roku. Czas ten będzie przeznaczony na zmiany organizacyjne, ujednolicenie systemu obsługi zleceń oraz systemu informatycznego. Jeszcze w tym roku spółka zamierza otworzyć nowe oddziały w kilku największych miastach Polski. W procesie ekspansji przewidywane są przejęcia już istniejących biur nieruchomości. Docelowo spółka w ciągu najbliższych 2-3 lat planuje wejście się na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

03.03.2010 r.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Dziękuję za rzeczowy i bardzo skuteczny udział w pośredniczeniu zakupu lokalu. Współpraca z panem Wojciechem Żurawkiem należała do przyjemności. Wszelkie załatwiane formalności, w postaci chociażby przedstawiania odpowiednich dokumentów, umawiania notariusza, itp. było realizowane niezwłocznie i należycie. Cenię wysoki profesjonalizm."

— Mariusz K., Lublin