Klimatyzacja to rzadkość

W gorące dni klienci poszukujący do zakupu mieszkania do listy swoich pytań dodają jeszcze jedno - o klimatyzację. Wydawać by się mogło, że klimatyzatory nie powinny stanowić szczególnie rzadkiego elementu wyposażenia mieszkania. Jednak tak nie jest. Specjaliści z Metrohouse przeanalizowali kilkanaście tysięcy ofert mieszkań na sprzedaż z segmentu popularnego w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Tylko w Warszawie i we Wrocławiu odsetek ofert z klimatyzacją przekroczył 1 procent. W pozostałych dużych miastach, nabywcy mieszkań będą musieli pomyśleć o zamontowaniu klimatyzacji we własnym zakresie ponieważ taką instalację posiadają bardzo nieliczne lokale. – W polskich warunkach klimatyzacja uważana była dotychczas za zbyteczny dodatek do mieszkania. Dlatego posiadały je głównie lokale o podwyższonym standardzie i apartamenty. Jako, że na Pomorzu wiele mieszkań jest przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, klimatyzatory zwłaszcza w nowych mieszkaniach stają się coraz powszechniejsze. Wymuszają to m.in. klienci deweloperów, mówi dyrektor regionalny Metrohouse, Adrian Czuczko.


Kto decyduje się na klimatyzację?

Najczęściej instalowane w pomieszczeniach klimatyzatory ścienne charakteryzują się bardzo szeroką gamą modeli zaczynając od najprostszych urządzeń aż po zaawansowane technologicznie, na wyszukanym wzornictwie kończąc. Z doświadczeń firm działających w branży wynika, że klimatyzatory są najczęściej wybierane przez trzy grupy klientów. – Są to osoby mieszkające w domach i mieszkaniach o wyższym standardzie (zarówno w nowych, jak i starszych), a także osoby posiadające mieszkania w pobliżu ruchliwych ulic, z uwagi na obecność kurzu i pyłu. Częstymi klientami są posiadacze mieszkań na poddaszach, gdzie zwykle panuje latem znacznie wyższa temperatura, mówi Małgorzata Pawlicka z firmy FONKO Polska. Koszt montażu standardowej klimatyzacji o mocy chłodniczej do 4kW (czyli do 40 m2) to ok. 4000,00 zł. W całości kosztów remontowych nie stanowi to dużego wydatku, jednak znacznie podwyższa atrakcyjność oferty w przypadku wystawienia mieszkania do sprzedaży.

Masz klimatyzację? Zapamiętaj!
Oprócz wyboru właściwej klimatyzacji najważniejszy jest sposób jej eksploatacji. Od tego, jak użytkujemy klimatyzację zależy nasze dobre samopoczucie i trwałość instalacji.
• Regularnie czyść klimatyzator – czyść z brudu zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną, ponieważ zabrudzenie jest najczęstszym powodem spadku wydajności urządzenia. Raz na dwa tygodnie pamiętaj, aby wyczyścić filtry powietrza.
• Sprawdzaj ilość czynnika chłodniczego – do wykonania tej czynności (sprawdzenie ilości freonu) potrzebny jest instalator klimatyzacji.
• Poprawnie ustawiaj termostat – im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą z zewnątrz a wewnątrz, tym niższe zużycie prądu. Lokalizacja termostatu powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła, gdyż czujnik uruchamiać niepotrzebnie klimatyzator.
• Ograniczaj zyski ciepła – w trakcie chłodzenia, pamiętaj aby pozamykać okna i drzwi, aby ciepło z zewnątrz nie dostawało się do środka. Dodatkowe stosowanie żaluzji czy rolet, pomoże szybciej i taniej rozprawić się z nieodpowiednią temperaturą.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

"Dziękujemy (z Żoną), za sprawne i szybkie załatwienie sprzedaży/kupna przedmiotowej działki.Choć nie obyło się bez nieco nerwowej atmosfery na końcu (z powodu nieoczekiwanej zmiany zdania przez sprzedającą), to jednak szczęśliwie udało się nam (między innymi dzięki rzeczowej i spokojnej Pana argumentacji), sprawę doprowadzić do końca."

— Dariusz Sz., Gdańsk