Klimatyzacja to rzadkość

W gorące dni klienci poszukujący do zakupu mieszkania do listy swoich pytań dodają jeszcze jedno - o klimatyzację. Wydawać by się mogło, że klimatyzatory nie powinny stanowić szczególnie rzadkiego elementu wyposażenia mieszkania. Jednak tak nie jest. Specjaliści z Metrohouse przeanalizowali kilkanaście tysięcy ofert mieszkań na sprzedaż z segmentu popularnego w budynkach oddanych do użytku po 2000 r. Wyniki nie pozostawiają złudzeń. Tylko w Warszawie i we Wrocławiu odsetek ofert z klimatyzacją przekroczył 1 procent. W pozostałych dużych miastach, nabywcy mieszkań będą musieli pomyśleć o zamontowaniu klimatyzacji we własnym zakresie ponieważ taką instalację posiadają bardzo nieliczne lokale. – W polskich warunkach klimatyzacja uważana była dotychczas za zbyteczny dodatek do mieszkania. Dlatego posiadały je głównie lokale o podwyższonym standardzie i apartamenty. Jako, że na Pomorzu wiele mieszkań jest przeznaczonych na wynajem krótkoterminowy, klimatyzatory zwłaszcza w nowych mieszkaniach stają się coraz powszechniejsze. Wymuszają to m.in. klienci deweloperów, mówi dyrektor regionalny Metrohouse, Adrian Czuczko.


Kto decyduje się na klimatyzację?

Najczęściej instalowane w pomieszczeniach klimatyzatory ścienne charakteryzują się bardzo szeroką gamą modeli zaczynając od najprostszych urządzeń aż po zaawansowane technologicznie, na wyszukanym wzornictwie kończąc. Z doświadczeń firm działających w branży wynika, że klimatyzatory są najczęściej wybierane przez trzy grupy klientów. – Są to osoby mieszkające w domach i mieszkaniach o wyższym standardzie (zarówno w nowych, jak i starszych), a także osoby posiadające mieszkania w pobliżu ruchliwych ulic, z uwagi na obecność kurzu i pyłu. Częstymi klientami są posiadacze mieszkań na poddaszach, gdzie zwykle panuje latem znacznie wyższa temperatura, mówi Małgorzata Pawlicka z firmy FONKO Polska. Koszt montażu standardowej klimatyzacji o mocy chłodniczej do 4kW (czyli do 40 m2) to ok. 4000,00 zł. W całości kosztów remontowych nie stanowi to dużego wydatku, jednak znacznie podwyższa atrakcyjność oferty w przypadku wystawienia mieszkania do sprzedaży.

Masz klimatyzację? Zapamiętaj!
Oprócz wyboru właściwej klimatyzacji najważniejszy jest sposób jej eksploatacji. Od tego, jak użytkujemy klimatyzację zależy nasze dobre samopoczucie i trwałość instalacji.
• Regularnie czyść klimatyzator – czyść z brudu zarówno jednostkę wewnętrzną, jak i zewnętrzną, ponieważ zabrudzenie jest najczęstszym powodem spadku wydajności urządzenia. Raz na dwa tygodnie pamiętaj, aby wyczyścić filtry powietrza.
• Sprawdzaj ilość czynnika chłodniczego – do wykonania tej czynności (sprawdzenie ilości freonu) potrzebny jest instalator klimatyzacji.
• Poprawnie ustawiaj termostat – im mniejsza różnica pomiędzy temperaturą z zewnątrz a wewnątrz, tym niższe zużycie prądu. Lokalizacja termostatu powinna znajdować się z dala od źródeł ciepła, gdyż czujnik uruchamiać niepotrzebnie klimatyzator.
• Ograniczaj zyski ciepła – w trakcie chłodzenia, pamiętaj aby pozamykać okna i drzwi, aby ciepło z zewnątrz nie dostawało się do środka. Dodatkowe stosowanie żaluzji czy rolet, pomoże szybciej i taniej rozprawić się z nieodpowiednią temperaturą.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Bardzo dziękujemy Pani Annie Boruckiej za piękny dom i bardzo miłą transakcję. Nasza radość jest podobna do radości naszej córki, która nigdy wcześniej nie była tak ekspresyjna: https://www.youtube.com/watch?v=jzLA-04NAbs"

— Natalia N., Warszawa