Komentarz do sytuacji na rynku działek budowlanychPo dość długim okresie cenowego zastoju na rynku działek obecnie odnotowujemy korekty, które najbardziej widoczne są w segmencie gruntów w miejscowościach położonych na obrzeżach wielkich miast. Każdego roku drugi kwartał jest okresem wzmożonego zainteresowania zakupami działek. W tym roku nie odnotowaliśmy silnego akcentu popytowego. Wysokie wyceny działek przez właścicieli powodują, że brakowało chętnych do ich obejrzenia, a oferty sprzedaży takich przeszacowanych  gruntów „dojrzewają” na rynku nawet do dwóch lat.

Długi czas eksponowania na rynku oferty nie świadczy wcale o niskiej atrakcyjności działki. Wręcz przeciwnie – wiele wystawianych do sprzedaży gruntów to prawdziwe perełki, które niestety przykryte są płaszczem nierealnej do osiągnięcia ceny. Właściciele gruntów wystawiają oferty po wysokich cenach w nadziei, że kiedyś w końcu znajdzie się nabywca, który podejmie rozmowy na temat kupna. Taka strategia jest uzasadniana tym, że koszt utrzymania gruntu (inaczej niż w przypadku mieszkania) jest stosunkowo niski i jeśli nie występuje silna potrzeba spieniężenia działki, ziemia może być wystawiana do sprzedaży nawet przez kolejne lata. Każdy pośrednik może przytaczać wiele tego typu przykładów.

Efektem taniejących działek budowlanych może być wzrost zainteresowania zakupami w satelickich miejscowościach największych Polskich miast, które do tej pory uchodziły za zbyt drogie dla przeciętnego kupującego. Poszukiwał on gruntów nawet w promieniu 40 km od miejsca pracy. Tam udawało się znaleźć działki po (jeszcze) atrakcyjnych cenach. Jednak te wzrastały tak szybko, jak szybko wzrastała popularność odkrytej niedawno lokalizacji.


Mariusz Kania
Prezes Zarządu Metrohouse S.A.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Pragnę ze swojej strony podziękować za znalezienie klienta na wynajem mojego mieszkania. Pan Mirosław Koński będzie przeze mnie szczególnie dobrze zapamiętany, bo rzadko spotyka się w dzisiejszych czasach osobę, która nie dość, że zawsze jest dobrze do swojej roli przygotowana, to cechuje się wysoką kulturą osobistą, rzetelnością i dbałością o interesy swojego klienta."

— Sandra S., Marki