Kredyty, ceny ofertowe i transakcyjne


CENY TRANSAKCYJNE


Porównanie cen ofertowych i transakcyjnych
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Ceny ofertowe na podstawie danych Szybko.pl, ceny transakcyjne na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres XII 2010-II 2011.


W porównaniu do poprzedniego analizowanego okresu zaobserwowaliśmy nieznaczne wahania cen transakcyjnych. W pięciu na siedem analizowanych miastach zmiany średnich cen transakcyjnych nie przekroczyły jednego procenta. Niewielkie wzrosty cen odnotowaliśmy w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Łodzi, natomiast we Wrocławiu w stosunku do poprzedniego analizowanego okresu średnia cena transakcyjna uległa obniżeniu o 1 proc. Nieco większe spadki wystąpiły w Gdańsku (1,5 proc.). Rekordzistą wśród analizowanych miast jest Kraków, gdzie odnotowane ceny transakcyjne były tym razem niższe od analizowanych we wcześniejszym okresie o 3,2 proc.

Wśród miast poddanych analizie największe mieszkania były sprzedawane we Wrocławiu (57,6 m kw.), podczas, gdy łodzianie kupowali mieszkania aż o prawie 10 m kw. mniejsze. Dysproporcja w cenach pomiędzy Łodzią a najdroższą w zestawieniu Warszawą ma odzwierciedlenie w średniej kwocie sprzedawanego mieszkania – porównywalne powierzchniowo lokale w stolicy są nawet dwukrotnie droższe.

W Gdyni i we Wrocławiu nadal widoczny jest największy rozdźwięk pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. W tych miastach realne możliwości nabywcze osób poszukujących mieszkania są znacznie niższe od obecnej na rynku oferty cenowej.

W analizowanym okresie widoczny jest trend zakupowy skierowany w stronę mieszkań, których nabycie daje możliwość wsparcia rządowymi dopłatami w ramach Rodziny na Swoim. W każdym z analizowanych miast większość transakcji zostało przeprowadzonych na lokalach o parametrach umożliwiających dopłaty. Najlepszym przykładem jest stolica, gdzie odsetek takich transakcji w całkowitej puli sprzedaży doradców Metrohouse wyniósł aż 81 proc.
Pierwsze analizy dotyczące czasu sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego, wskazują też na sukcesywne skracanie czasu od wystawienia mieszkania do sprzedaży do transakcji.
Podaż mieszkań w Warszawie a preferencje nabywców

W zeszłorocznych transakcjach przeprowadzonych w Warszawie przez klientów Metrohouse dzielnicą najczęściej wybieraną był tradycyjnie Mokotów. Tam dokonano 14 proc. wszystkich transakcji zrealizowanych w stolicy.

Zaskoczeniem jest wysoka, bo druga pozycja Białołęki, gdzie przeprowadzono 12 proc. wszystkich umów sprzedaży. W zeszłym roku dzielnica ta znalazła się w sondażu w gronie rejonów, które były najczęściej odrzucane przez klientów przy poszukiwaniu mieszkania. Elementem przekonującym do zakupu była cena mieszkań, która klasyfikuje dzielnicę wśród najtańszych w Warszawie. Decyzji o zakupie sprzyjały też postępujące prace przy budowie Mostu Północnego, który usprawni komunikację z Centrum. Trzecie miejsce pod względem popularności zajęły ex quo Bemowo i Praga Południe (po 11 proc. transakcji). Praga Południe już od kilku lat zyskuje coraz większą sympatię nabywców ze względu na możliwość szybkiej komunikacji z Centrum, stosunkowo dostępne ceny mieszkań oraz zróżnicowaną zabudowę.Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Dane na podstawie  Szybko.pl i  Metrohouse & Partnerzy.Do najmniej popularnych dzielnic pod względem przeprowadzanych transakcji należą Wawer, Wesoła, Rembertów i Włochy. Ma to jednak związek z ograniczoną podażą mieszkań w tym rejonie.

Aby dopełnić analizy zdecydowaliśmy się na porównanie popularności transakcyjnej dzielnic z wielkością podaży ofert w danym rejonie. Dane dostarczone przez serwis Szybko.pl wskazują, że istnieje kilka istotnych dysproporcji. Na Bemowie i Białołęce procentowy udział ofert w ogólnej podaży w stolicy wynosi odpowiednio 6,6 i 7,6 proc. podczas gdy nabywcy szczególnie upodobali sobie te rejony sprawiając, że znalazły się one w czołówce najpopularniejszych dzielnic (odpowiednio 11 i 12 proc.). Także na Ursynowie udział oferty w podaży na rynku wtórnym (4,3 proc.) jest znacznie niższy niż zarejestrowany popyt na mieszkania. Z danych Metrohouse wynika, że co dziesiąty nabywca wybiera tą dzielnicę na zakup mieszkania.

Z kolei z odmienną sytuacją mieliśmy do czynienia np. w Śródmieściu i w Ursusie. Są to dzielnice, w których duża podaż ofert nie oznacza wcale ruchu transakcyjnego. W skali całej Warszawy w Śródmieściu odnotowano 12,3 proc. wszystkich ofert. Jednak udział przeprowadzonych transakcji wynosi zaledwie 6 proc. Główną barierą zakupową jest w tym przypadku oczywiście cena. Z kolei w Ursusie wg statystyk Szybko.pl udział ofert sprzedaży wynosi 8,5 proc. Transakcje dokonane przez pośredników Metrohouse pokazują, że w tej dzielnicy dokonano 4 proc. warszawskich transakcji. Jednak na tym obszarze zauważamy szczególnie silną rywalizację rynku wtórnego z nowymi inwestycjami.


Marcin Jańczuk


Pobierz cały raport

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

„Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Filipińskiego za perfekcyjną obsługę pośredniczenia w sprzedaży mojego mieszkania w Tomaszowie Mazowieckim. Profesjonalne podejście do rozmowy na poziomie, wyczuwalne zaangażowanie - wszystko to sprawiło, że czułam całym sercem, że w dobre ręce trafiła moja oferta sprzedaży. Wszystkiego dobrego i samych sukcesów życzy zadowolona klientka"

— Ewa W., Tomaszów Mazowieck