Nadal długi czas sprzedaży

W okresie wakacyjnym średni czas sprzedaży mieszkania w Warszawie wynosił 125 dni. - Mimo skrócenia się czasu sprzedaży o 5 dni nadal znajduje się on w górnych pułapach wykresu. Nawet zbliżający się koniec programu Rodzina na swoim nie zmieni tego trendu, mówi Mariusz Kania, prezes zarządu Metrohouse & Partnerzy. Nie można liczyć na wzrost zainteresowania mieszkaniami z rynku wtórnego, bo limity cenowe dla Warszawy są znacznie niższe niż odnotowywana średnia cena sprzedaży (4723,20 zł limitu, wobec średniej ceny w wakacje 7171 zł za m kw.).Na 10 najszybciej sprzedanych mieszkań (w czasie krótszym niż 10 dni) aż 6 to mieszkania znajdujące się w budynkach z wielkiej płyty. Ponadto na najszybszą sprzedaż mogą liczyć lokale o metrażach 30-40 m kw. Tylko jeden lokal z grupy o najkrótszym czasie sprzedaży miał metraż powyżej 60 m kw. Z kolei wśród mieszkań, które sprzedawały się najdłużej, ponad 12 miesięcy, przeważały mieszkania zlokalizowane w Centrum Warszawy. Jest to efekt nabywania coraz tańszych mieszkań, których próżno szukać w Śródmieściu. Dzielnica ta nie znajduje się już na szczycie najbardziej popularnych lokalizacji. Tylko 7 proc. tegorocznych transakcji zostało przeprowadzonych w Śródmieściu. To dwa razy słabszy wynik niż na Mokotowie.

Po znacznym wzroście możliwości negocjacyjnych, w miesiącach wakacyjnych spadła do 3,2 proc. średnia wartość upustu. W rzeczywistości upusty są jeszcze wyższe, ponieważ część klientów biura nieruchomości przed skorzystaniem z usług pośrednika samodzielnie próbuje sprzedać mieszkanie – zazwyczaj po wyższej cenie.
W ostatnim kwartale br. sytuacja na rynku wtórnym nie powinna ulec większym zmianom. Wysoka podaż mieszkań i coraz większe zniecierpliwienie sprzedających działają na korzyść osób poszukujących mieszkania do zakupu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Witam Państwa, chciałabym podziękować za bardzo dobrze zorganizowaną transakcję zakupu mieszkania. Szczególnie chciałabym pochwalić pracę Pani Iwony Pszczółkowskiej, która wykazała się ogromnym talentem i wiedzą. Kontakt z Panią Iwoną był dla mnie prawdziwą przyjemnością. Jest ona godnym przedstawicielem Państwa firmy."

— Tamara P., Warszawa