Niezłe tempo sprzedaży

Średni czas oczekiwania na klienta kupującego mieszkanie w Warszawie (112 dni) może wydawać się dość długi, ale gdy zestawimy bieżącą liczbę z analogicznym okresem zeszłego roku widać, że uległ skróceniu aż o ponad 2,5 miesiąca. Sprzedający mieszkania nie mają więc większych powodów do narzekań. Dodatkowym bodźcem do zakupów mogą okazać się zmiany na rynku kredytów, które wejdą w życie od początku 2015 r. (obligatoryjny wkład własny 10 proc. wartości nieruchomości, do końca roku jest to 5 proc.). Na razie jednak takie obostrzenia nie mają widocznych skutków kształtowaniu się czasu sprzedaży. Nie zmienia się średnia cena za m kw. sprzedawanego mieszkania. Obecnie jest to 7400 zł (mediana 7150 zł). W transakcjach można znaleźć pojedyncze transakcje w cenie niższej niż 5000 zł za m kw., ale zwykle są to mieszkania o dużych powierzchniach, które znalazły właściciela dopiero po znacznych obniżkach ceny. Nie ma wyraźnego wspólnego mianownika wśród mieszkań, które najdłużej czekały na sprzedaż – wśród nich są zarówno duże mieszkania w blokowiskach i niewielkie kawalerki w centralnie zlokalizowanych punktach. Natomiast wśród lokali, które czekały na klienta najkrócej (mniej niż 14 dni) zauważamy podział na dwie grupy ofert. Pierwsza to niewielkie mieszkania w Centrum, druga – również nieduże mieszkania dwupokojowe w cenie do 350 tys. zł na nowych osiedlach na obrzeżach miasta.

Nieznacznie wzrosły średnie możliwości negocjowania ceny ofertowej. Różnica pomiędzy średnią ceną transakcyjną a ostatnią ceną ofertową wynosi 2,3 proc. (rok temu 2,9 proc.). Tylko w trzech przypadkach negocjacje przekroczyły 10 proc. ceny ofertowej. Największe kwoty można było tym razem negocjować przy zakupie lokali w budownictwie z lat 70-90-tych. Widać też silną korelację pomiędzy czasem sprzedaży a wielkością negocjacji. Dużo łatwiej jest zbijać cenę mieszkania, które jest już dłużej eksponowane na rynku. Najtrudniejsze zadanie czekało przed nabywcami mieszkań wybudowanych w ostatnich latach. Trudno m.in. negocjowało się kawalerki w nowym budownictwie. Podobnie jak w poprzednim zestawieniu sprzed dwóch miesięcy, w co piątej transakcji nie udało się wynegocjować żadnej kwoty.
We wrześniu i październiku najwięcej transakcji przeprowadzono na Woli, Ursynowie, Pradze Południe i Mokotowie.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Chciałabym serdecznie podziękować za współpracę oraz sprawne przeprowadzenie transakcji. Szczególnie dziękuję Pani Monice Łopatce za profesjonalne wsparcie i cierpliwość do wszelkich moich wątpliwości. Dzięki Pani to była przyjemność. Życzę wielu sukcesów i zadowolonych klientów! "

— Anna K., Warszawa