Raport mieszkaniowy - wrzesień

Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE
•    W sierpniu nie odnotowaliśmy ani jednej obniżki marż. Pojawiły się natomiast kolejne podwyżki wyniosły przeciętną marżę kredytów w PLN do poziomu 1,45%.
•    W oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych spada stawka WIBOR, co nie pozostanie bez wpływu na oprocentowanie. Istnieje szansa, że za rok raty kredytów w złotych będą niższe od obecnych o 150 zł - 200 zł.

CENY OFERTOWE
•    Kolejne miesiące na rynku nieruchomości upłyną w oczekiwaniu na dalsze obniżki i sprawdzaniu, kto jest liderem spadków .
•    W sierpniu ceny ofertowe spadły we wszystkich miastach bez wyjątku. Średnia obniżka w 15 miastach to 1%.
•    Kryzys na rynku nieruchomości nie mógł ominąć działek, choć zauważalne obniżki nastąpiły kilkanaście miesięcy później niż w przypadku mieszkań i domów. W ciągu minionego roku, w niemal wszystkich województwach i dużych miastach, działki budowlane straciły na wartości.
•    Średnio w całym kraju metr kwadratowy ziemi potaniał o 4 punkty procentowe. W miastach wojewódzkich obniżka jest ponad dwukrotnie wyższa i wynosi 10 punktów procentowych.

CENY TRANSAKCYJNE
•    W Gdyni dalsze wyraźne spadki cen. Nieco tańsze mieszkania kupujemy też w Krakowie i Gdańsku.
•    W porównaniu z wrześniem zeszłego roku średnia cena sprzedawanego w Warszawie mieszkania spadła o 94,7 tys. zł, a w Gdyni o 67,5 tys. zł. Jedynie w Krakowie decydujemy się na droższe mieszkania.
•    Najmniejsze metraże mieszkań sprzedawano w Gdyni (48,4 m kw.), zaś największe w Poznaniu (55,2 m kw.).

Czytaj cały raport:Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

„Serdeczne podziękowania dla Pana Pawła Filipińskiego za perfekcyjną obsługę pośredniczenia w sprzedaży mojego mieszkania w Tomaszowie Mazowieckim. Profesjonalne podejście do rozmowy na poziomie, wyczuwalne zaangażowanie - wszystko to sprawiło, że czułam całym sercem, że w dobre ręce trafiła moja oferta sprzedaży. Wszystkiego dobrego i samych sukcesów życzy zadowolona klientka"

— Ewa W., Tomaszów Mazowieck