Raport mieszkaniowy - wrzesień

Raport w skrócie:

KREDYTY HIPOTECZNE
•    W sierpniu nie odnotowaliśmy ani jednej obniżki marż. Pojawiły się natomiast kolejne podwyżki wyniosły przeciętną marżę kredytów w PLN do poziomu 1,45%.
•    W oczekiwaniu na obniżki stóp procentowych spada stawka WIBOR, co nie pozostanie bez wpływu na oprocentowanie. Istnieje szansa, że za rok raty kredytów w złotych będą niższe od obecnych o 150 zł - 200 zł.

CENY OFERTOWE
•    Kolejne miesiące na rynku nieruchomości upłyną w oczekiwaniu na dalsze obniżki i sprawdzaniu, kto jest liderem spadków .
•    W sierpniu ceny ofertowe spadły we wszystkich miastach bez wyjątku. Średnia obniżka w 15 miastach to 1%.
•    Kryzys na rynku nieruchomości nie mógł ominąć działek, choć zauważalne obniżki nastąpiły kilkanaście miesięcy później niż w przypadku mieszkań i domów. W ciągu minionego roku, w niemal wszystkich województwach i dużych miastach, działki budowlane straciły na wartości.
•    Średnio w całym kraju metr kwadratowy ziemi potaniał o 4 punkty procentowe. W miastach wojewódzkich obniżka jest ponad dwukrotnie wyższa i wynosi 10 punktów procentowych.

CENY TRANSAKCYJNE
•    W Gdyni dalsze wyraźne spadki cen. Nieco tańsze mieszkania kupujemy też w Krakowie i Gdańsku.
•    W porównaniu z wrześniem zeszłego roku średnia cena sprzedawanego w Warszawie mieszkania spadła o 94,7 tys. zł, a w Gdyni o 67,5 tys. zł. Jedynie w Krakowie decydujemy się na droższe mieszkania.
•    Najmniejsze metraże mieszkań sprzedawano w Gdyni (48,4 m kw.), zaś największe w Poznaniu (55,2 m kw.).

Czytaj cały raport:Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

,,Gratuluję tak wspaniałego, energicznego i zaangażowanego pracownika jak Pani Anna Chmielecka. Kupowałam zwykłą kawalerkę, a byłam obsłużona jakbym kupowała apartament za milion dolarów. To miłe, że są jeszcze firmy i ludzie, w których wyznacznikiem standardów świadczenia usług nie jest tylko zasobność portfela klienta, ale po prostu chęć pomocy i profesjonalne, indywidualne podejście."

— Aneta K., Legionowo