Raport: Polski Rynek Mieszkaniowy - IV 2011


CENY TRANSAKCYJNE

Porównanie cen ofertowych i transakcyjnychŹródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Obliczenia na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres I 2011-III 2011.


Analizując transakcje w głównych polskich miastach nadal nie widać jednolitego trendu cenowego. W przypadku trzech miast odnotowaliśmy spadki cen transakcyjnych (Wrocław, Kraków, Łódź), natomiast w czterech przypadkach wzrosty (Warszawa, Poznań, Gdańsk, Gdynia). Po raz kolejny mamy do czynienia z dość znacznymi spadkami w Krakowie. Analizowane dane pokazują spadek o 4,2 proc. w stosunku do danych analizowanych przed miesiącem, kiedy obniżka cen wyniosła 3,2 proc. W Warszawie i Poznaniu już kolejny raz obserwujemy wzrost ceny transakcyjnej – obecnie odpowiednio o 1,4 i 2,8 proc.

W Gdyni utrzymuje się znaczna różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną – jest to 14,3 proc. Najmniejsze dysproporcje pomiędzy tymi wartościami odnotowujemy tradycyjnie w Łodzi. Tam różnica pomiędzy ceną ofertową a transakcyjną m kw. to 176 zł, czyli 4,1 proc. Nieco mniejsze niż przed miesiącem różnice dotyczą też Warszawy i Poznania: 5,5 proc.

We wszystkich analizowanych miastach średni metraż sprzedawanego mieszkania przekroczył 50 m kw. Tym razem największy metraż mieszkania zaobserwowaliśmy w Gdyni, gdzie wynosił 56,6 m kw. To o ponad 6 m kw. więcej niż w Łodzi.

Biorąc pod uwagę limity cenowe pierwszego kwartału dla programu Rodzina na Swoim obserwujemy ogromny udział mieszkań kwalifikujących się do programu dopłat w ogólnej liczbie transakcji. W takich miastach jak Łódź (96 proc.), Poznań (93 proc.), czy Gdańsk (87 proc.) lokale o parametrach pozwalających na dopłaty są siłą napędową obrotu na rynku wtórnym. Wśród analizowanych miast najniższy odsetek transakcji dotyczył Krakowa – „jedynie” 62 proc.
Źródło: Raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera
Obliczenia na podstawie transakcji dokonanych przez Metrohouse & Partnerzy i transakcji realizowanych przez klientów doradców firmy Expander. Analizowany okres I 2011-III 2011.Cały raport Polski Rynek Nieruchomości - Kwiecień 2011 można pobrać klikając tu

Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Serdecznie Państwu dziękuję za profesjonalną i merytoryczną pomoc, wielkie zaangażowanie i życzliwość. Z całą pewnością polecę Państwa usługi innym potencjalnym klientom.Szczególne podziękowania składam na ręce Pani Justyny Buczek, która jest osobą niezwykle życzliwą, pomocną i kompetentną, bardzo operatywną, o wysokiej kulturze osobistej oraz niezwykle ujmującej osobowości.

— Violetta D., Gdańsk