Warszawskie dzielnice na "nie"

Klienci korzystający z biur nieruchomości przy pierwszym kontakcie z pośrednikiem wymieniają sugerowane dzielnice, w których zamierzają nabyć mieszkanie. Z drugiej strony, często zastrzegają te, którymi nie są zupełnie zainteresowani i nie życzą sobie otrzymywania ofert z tych lokalizacji. Ankieta przeprowadzona wśród doradców agencji Metrohouse pokazuje, że wśród odrzucanych przez klientów rejonów znajdują się także popularne dzielnice, w których każdego miesiąca odnotowuje się wiele transakcji na rynku wtórnym.

Według doradców Metrohouse najczęściej odrzucaną dzielnicą przy poszukiwaniu mieszkania jest Białołęka (57 proc. wskazań). Najczęściej wymienianymi powodami braku zainteresowania jest uciążliwość dojazdu do centrum miasta, korki, a także niski prestiż zamieszkiwania w okolicy. Doradcy podkreślają jednak, że w ramach jednej dzielnicy można zauważyć dysproporcje w stopniu zainteresowania lokalnym rynkiem mieszkaniowym. Zapytania o oferty mieszkaniowe dotyczą przede wszystkim Tarchomina, a dużo rzadziej tzw. zielonej Białołęki, której brak dostatecznie rozbudowanej infrastruktury. Magnesem skłaniającym do zakupów jest tu jednak niższa cena i duży wybór oddanych w ostatnich latach mieszkań. To wszystko sprawia, że ruch transakcyjny na Białołęce utrzymuje się na wysokim poziomie.

Na drugim miejscu (52 proc. wskazań) wśród dzielnic na „nie” zajmuje Ursus. Duże znaczenie przy rezygnacji z poszukiwań mieszkania w tej dzielnicy ma utożsamienie ich z terenami przemysłowymi, dawną fabryką ciągników oraz niska świadomość dotycząca rozwoju rynku mieszkaniowego w tych okolicach. Jako powód odrzucenia lokalizacji wymieniane są również duże odległości do innych dzielnic miasta, nieustanne korki i hałas samolotów, które często przelatują nad osiedlami w Ursusie. W rzeczywistości niechęć do tej dzielnicy wynika z braku znajomości jej obecnego oblicza, które zmieniają z roku na rok prowadzące inwestycje firmy deweloperskie.

Prawie tyle samo wskazań (50 proc.) otrzymała Praga Północ. Dogodna komunikacyjnie lokalizacja, bliskość do centrum i zróżnicowany przekrój ofert nie są doceniane przez potencjalnych nabywców mieszkań. Wygrywają utarte stereotypy i skojarzenia dzielnicy z zagrożeniami związanymi z przestępczością. Potencjalnych nabywców odstrasza również zły stan techniczny wielu kamienic. Kreowana przez środowiska artystyczne moda na Pragę Północ nie ma więc odzwierciedlenia w preferencjach potencjalnych nabywców.

Następnymi w kolejności dzielnicami, które nie cieszą się zainteresowaniem osób poszukujących mieszkania są Rembertów, Wesoła i Targówek. Nazwy tych pierwszych dzielnic niewiele mówią potencjalnym nabywcom mieszkań, którzy kojarzą je raczej jako obszary budownictwa jednorodzinnego.

Wśród warszawskich dzielnic najniższy wskaźnik odrzuceń przy wyborze lokalizacji odnotowały Mokotów, Ochota i Żoliborz. Choć ceny mieszkań w tych dzielnicach należą do jednych z najwyższych w Warszawie, zainteresowanie zakupami w tych rejonach kształtuje się od wielu lat na wysokim poziomie. 


Najczęściej odrzucane dzielnice


DzielnicaProcent wskazań doradców Metrohouse*Białołęka57 proc.Ursus52 proc.Praga Północ50 proc.Rembertów47 proc.Wesoła37 proc. 


Najrzadziej odrzucane dzielnice


DzielnicaProcent wskazań doradców Metrohouse*Ochota2 proc.Mokotów2 proc.Żoliborz2 proc.Bielany5 proc.Śródmieście5 proc.*Ankietowani doradcy mogli wybrać dowolną liczbę dzielnic
Masz pytania? Skontaktuj się z nami lub odwiedź najbliższe biuro Metrohouse.

+48 22 626 pokaż!

Wypełnij poniższy formularz:

Czy ten wpis okazał się przydatny? Udostępnij znajomym


Wyślij wiadomość mailem

Czy ten wpis okazał się przydatny?
Wyślij znajomym!


Wyślij wiadomość mailem

Nasi klienci powiedzieli

Dnia 16.05.2017r sfinalizowałam zakup mieszkania za pośrednictwem Pana Dawida Grodzickiego. Postanowiłam wyrazić swoją opinię na temat otrzymanego przed Pana Dawida wsparcia podczas całego procesu sprzedażowego pisemnie, gdyż postawa jaką zaprezentował ww. doradca zasługuje na szczególne uznanie i wdzięczność. Pragnę serdecznie podziękować Panu Dawidowi za jego rzetelność i fachowość.

— Anna T., Warszawa